Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ο «Greek Freak» «μίλησε» στα κρίσιμα! Νίκη των Μπακς στην παράταση
Twitter / @Giannis_An34

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Οι Μπακς δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Μπουλς, αλλά πήραν στην παράταση τη νίκη (133-129), έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστική τον «Greek Freak».

Το Μιλγουόκι προβλημάτισε ξανά κόντρα σε έναν αντίπαλο μέτριου επιπέδου, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν… επέτρεψε την ήττα.

Ο ηγέτης των Μπακς βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη επί των Μπουλς.

Σε ένα βράδυ που ο Λίλαρντ δεν ήταν στα καλύτερα του (βλ. 14π. με 3/17 σουτ), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μέτρησε 32 πόντους με 9/13 δίποντα και 14/18 βολές, ενώ πρόσθεσε 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 40’57’’.

Ο ΝτεΡόζαν ήταν αυτός που έκανε το 118-118 κι έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά το Σικάγο δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα κι έπεσε στο 9-15. Οι Μπακς είναι στο 16-7.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-32, 74-65, 91-89, 118-118 (κ.α.), 133-129
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Γκρίφιν): Μίντλετον 13 (13ριμπ., 6ασ.), Αντετοκούνμπο 32 (11ριμπ., 6ασ.), Λόπεζ 19 (2), Μπίσλι 19 (5), Λίλαρντ 13 (2τρ., 9ασ.), Πόρτις 17 (7ριμπ.), Μπότσαμπ 2, Πέιν 5 (1τρ., 5ασ.), Γκριν 12 (4).
ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 41 (3τρ., 11ασ.), Ουίλιαμς 15 (1τρ., 7ριμπ.), Βούτσεβιτς 14 (2τρ., 10ριμπ., 5ασ.), Ντοσούνμου (0/6 σουτ), Γουάιτ 33 (6/10 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρτερ 7 (1), Κρεγκ 7 (1), Φίλιπς, Ντράμοντ 9 (3/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ σε 14:28), Τέρι 3 (1).