NBA: Σάρωσαν με τρομερό Ντέιβις οι Λέικερς (photos+videos)

Τα χθεσινοβραδινά αποτελέσματα και οι βαθμολογίες του NBA.

Με κορυφαίο του γηπέδου τον Άντονι Ντέιβις, οι Λέικερς συνέτριψαν με 120-91 τους Μέμφις Γκρίζλις και σημείωσαν την τρίτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα του NBA. Ο άσος των γηπεδούχων ήταν... αμφίβολος πριν την έναρξη του ματς και κάποια στιγμή στον αγώνα πήγε στα αποδυτήρια αισθανόμενος ενοχλήσεις στον ώμο.

Παρ’ όλα αυτά και σε 31 λεπτά συμμετοχής, ο Ντέιβις τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους, 20 ριμπάουντ και δύο ασίστ, οδηγώντας τους «λιμνανθρώπους» σε ένα εύκολο βράδυ. Μέχρι το ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Λέικερς να προηγούνται στο καλάθι (49-47). Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταλυτική, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις η ομάδα του Λος Αντζελες απέκτησε ασφαλές προβάδισμα (88-67) και το διεύρυνε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές είχε και ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 23 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Ζα Μοράντ και Γιόνας Βαλαντσιούνας με 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν εκτός αποστολής.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς, οι Μάβερικς νίκησαν μέσα στο Ντένβερ τους Νάγκετς με 109-106, μια νίκη που σε μεγάλο βαθμό κρίθηκε από το πετυχημένο video Challenge που ζήτησε και δικαιώθηκε ο Καρλάιλ. Τη σεύτερη εντός έδρας νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια για πανηγύρισαν οι Χιτ, καθώς επικράτησαν των Χοκς με 112-97. Τα «γεράκια» έχασαν με τραυματισμό τον Γιανγκ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, γεγονός που τους στοίχισε.