NBA: Εξαιρετικός Αντετοκούνμπο,«σκόρπισε» τους Νικς (videos+photos)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 109-95 από την Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς

Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση με τη φανέλα των Μιλγουόκι Μπακς πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος οδήγησε τα «ελάφια» στη νίκη με 109-95 κόντρα στους Νικς στην Νέα Υόρκη. Ο «Greek Freak» είχε 30 πόντους με 13/21 σουτ και 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα συμβάλλοντας τα μέγιστα προκειμένου οι Μπακς να φτάσουν στη νίκη που τους ανέβασε στο 23-10 στην ανατολική περιφέρεια.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν... ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι Μιλγουόκι ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 10-2, αλλά η Νέα Υόρκη με ένα σερί 16-2 κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων 24-22.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Μπακς να είναι άστοχους από την γραμμή των τριών πόντων οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το 48-46 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο ηγέτης των Μπακς σημείωσε 10 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-58. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Μιλγουόκι κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη, στο πρώτο Χριστουγεννιάτικο παιχνίδι του Αντετοκούνμπο.

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα