Φίνιξ Σανς: Δραπέτευσαν από Μινεάπολις (videos)

Τα… χρειάστηκαν οι Φίνιξ Σανς, μέχρι να εξασφαλίσουν τέταρτη συναπτή νίκη με 113-111 στο «Target Center» των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Κόντρα σε προηγούμενη ομάδα του, ο Τζέραλντ Γκριν πέτυχε 15 πόντους με τη συμβολή τεσσάρων τριπόντων στην τέταρτη περίοδο, στην οποία οι «ήλιοι» ανέτρεψαν -7 και εξασφάλισαν την άνοδο στο 22-16. Προηγήθηκε +13 για τους Τίμπεργουλφς, που υπέπεσαν σε 19 λάθη και εν τέλει δεν απέφυγαν πτώση στο 5-29 με δέκατη τρίτη διαδοχική ήττα στη regular season του 2014-15. Θυμίζουμε πως ο Φλιπ Σόντερς στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών των Νικ Πέκοβιτς (αστράγαλος), Κέβιν Μάρτιν (καρπός) και Ρίκι Ρούμπο (αστράγαλος), αλλά οι άρρωστοι Τσέιζ Μπάντινγκερ (10 πόντ., 5/7 σουτ, 24:07) και Ρόμπι Χάμελ (0 πόντ, 7:11) γύρισαν στα παρκέ.

O Άντριου Ουίγκινς έφτασε στους 25 πόντους, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη του χρόνου, ενώ ο κεφάτος Μο Ουίλιαμς συνδύασε 23 πόντους με 11 ασίστ, πριν αποχωρήσει εξαιτίας σοβαρού, όπως φάνηκε, τραυματισμού στον αστράγαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ακόμα, ο Σαμπάζ Μουχάμαντ (12 πόντ., 5/13 σουτ) πρόσφερε θέαμα με εντυπωσιακότατο κάρφωμα. Ο Γκριν, όμως, συμπλήρωσε 21 πόντους, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους ξεχώρισε στη δέκατη νίκη της ομάδας του Τζεφ Χόρνασεκ σε δώδεκα παιχνίδια. Τέλος, ο Μάρκους Μόρις (8 πόντ., 4/7 σουτ, 14:29) φώναξε στον προπονητή του, γεγονός που περιόρισε τη συμμετοχή του, αλλά δήλωσε μετανιωμένος με το πέρας της αναμέτρησης μέσω Twitter.

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!