Λος Άντζελες Κλίπερς: Στο τέλος τους Κινγκς (video)

Απώλεσαν πλεονέκτημα είκοσι πόντων, αλλά οι Λος Άντζελες Κλίπερς κατέβαλαν με 103-102 τους Σακραμέντο Κινγκς χάρη σε βολή του Κρις Πολ στα 1.9 δευτερόλεπτα.

Με 29-13 υπέρ της ομάδας του Ντοκ Ρίβερς έληξε η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη στο «Staples Center», ενώ στο δεύτερο 12λεπτο οι Κλίπερς δημιούργησαν απόσταση 20 πόντων, αλλά 7:31 πριν από το πέρας της αναμέτρησης οι «βασιλιάδες» ολοκλήρωσαν αντεπίθεση διαρκείας με μπροστάρη τον Ντε Μάρκους Κάζινς και προηγήθηκαν με 81-79. Μάλιστα, στα 3:18 οι Κινγκς έφτασαν στο 94-89, αλλά οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» έκλεισαν το παιχνίδι με επιμέρους 11-4 και ανέβηκαν στο 9-5, ενώ ο σύλλογος του Σακραμέντο υποχώρησε στο 4-8 εν τη απουσία του Καρλ Λάντρι.

Θυμίζουμε πως οι Κλίπερς στερήθηκαν των υπηρεσιών των Ματ Μπαρνς και Μααλίκ Ουέινς, αλλά ο Πολ συμπλήρωσε 22 πόντους (7/13 σουτ) με τη νικητήρια βολή στο τέλος του αγώνα κ αι ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν μπλόκαρε το τελευταίο σουτ του Κάζινς. Ο μεν, πάντως, δεν έκανε double-double για πρώτη φορά εντός του 2013-14, καθώς αρκέστηκε σε 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν είχε 17 πόντους (6/6 σουτ), 12 «σκουπίδια» και 2 μπλοκ. Ακόμα, ο Μπλέικ Γκρίφιν «έγραψε» 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 15 πόντους, ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ 11, ο Τζαμάλ Κρόφορντ 8 και ο Ντάρεν Κόλισον 7.

Από την ομάδα του Μάικ Μαλόουν, ο Κάζινς έφτασε στους 23 πόντους (10/22 σουτ), στα 19 ριμπάουντ και στις 7 ασίστ. Ακολούθησαν ο Αϊσάια Τόμας με 22 πόντους και ο Πάτ Πάτερσον με 21, ενώ ο Τράβις Αουτλόου πρόλαβε 8 πόντους με 3/9 σουτ, πριν αποβληθεί εξαιτίας αντιαθλητικού φάουλ στον Ρέντικ. Τέλος αναφέρουμε πως οι Γκρέιβις Βάσκεθ (2 π., 1/3 σ., 15:00), Μπεν Μακ Λέμορ (5 π., 2/7 σ., 15:42), Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε (6 π., 2/4 σ., 27:45) και Τζέισον Τόμπσον (6 π., 10:18, 3/6 σ.) διατήρησαν θέση στο αρχικό σχήμα, αλλά υστέρησαν παραγωγικά, ενώ ο Μάρκους Θόρντον έμεινε εκτός rotation για τρίτο διαδοχικό ματς.

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός