Ιντιάνα Πέισερς: Πέρασαν από Μαϊάμι με… συμβολή Λεμπρόν (videos)

Δύο λάθη του Λεμπρόν Τζέιμς εντός του τελευταίου λεπτού επέτρεψαν στους Ιντιάνα Πέισερς να κερδίσουν τους Μαϊάμι Χιτ με 97-93 στο «AmericanAirlines Arena».

Πλέον, οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις διατηρούν πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Ανατολής, οι οποίοι θα συνεχιστούν σε τρεις ημέρες (27/05, 03:30) με αγώνα στο «Bankers Life Fieldhouse». Άλλωστε, ο Τζέιμς μετατράπηκε από «ήρωας» σε μοιραίος, καθώς υπέπεσε σε δύο κρισιμότατα λάθη μέσα στο τελευταίο λεπτό της τέταρτης περιόδου, καθώς φάνηκε να κρατά την μπάλα, περισσότερο απ’ όσο έπρεπε, ενώ σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Ντέιβιντ Ουέστ φρόντισε να εξασφαλίσει την κατοχή για την ομάδα του.

Γενικότερα, το παιχνίδι κύλησε σε σημαντικό βαθμό, όπως το πρώτο, αν και οι Πέισερς προηγήθηκαν με 26-16, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 12λεπτο, στο οποίο ο Ρόι Χίμπερτ πέτυχε… δέκα πόντους. Κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 37-37 και στη συνέχεια ξέφυγαν με 51-39, 1:38 πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 53-47 χάρη σε buzzer beater του Μάικ Μίλερ έπειτα από μαγική ασίστ του «βασιλιά». Μάλιστα, ο 33χρονος γκαρντ/φόργουορντ αποχώρησε εξαιτίας ακαθόριστου τραυματισμού από το παρκέ, αμέσως μετά από το εύστοχο σουτ του!

Στο τρίτο 12λεπτο, οι Χιτ αντέδρασαν εκ νέου και ισοφάρισαν σε 69-69, ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 79-78 χάρη σε οκτώ συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς, σερί που ξεκίνησε με buzzer beater στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Ακολούθησε 88-84 υπέρ της ομάδας του Έρικ Σποέλστρα, που φάνηκε… απαιτητικός απέναντι στους διαιτητές σε αρκετές περιπτώσεις, στα μέσα του τελευταίου 12λεπτου, αλλά το ματς κύλησε πόντο-πόντο στα τρία τελευταία λεπτά και κρίθηκε από τα δύο λάθη του 4-φορές MVP, τα οποία «πάγωσαν» τους 20,022 θεατές.

Εν τέλει, ο Χίμπερτ είχε 29 πόντους (10/15 σουτ) με 19 στο πρώτο 24λεπτο και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ έφτασε στους 22 (9/16 σουτ) με τη συμβολή αρκετών εντυπωσιακών καρφωμάτων. Ακολούθησε ο Τζορτζ Χιλ, που δεν ήταν στο 100%, με 18 πόντους (6/18 σουτ), ενώ ο Ουέστ έμεινε στους 13 με 2/9 σουτ και ο Λανς Στέφενσον στους 10 με 4/12. Από τους αναπληρωματικούς, οι Ντι Τζέι Όγκουστιν και Ίαν Μαϊνμί πρόσφεραν από 2 πόντους, ενώ ο Σαμ Γιανγκ πρόλαβε να πετύχει μία βολή, πριν αποχωρήσει εξαιτίας τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο.

Για τους πρωταθλητές NBA, ο Τζέιμς σημείωσε 36 πόντους με 21 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Κρις Μπος «έγραψε» 17 και ο Ντουέιν Ουέιντ 14, αμφότεροι με 6/14 σουτ. Στους 7 πόντους σταμάτησε ο θετικός Κρις Άντερσεν, στους 6 ο Μάριο Τσάλμερς και ο Ρέι Άλεν, στους 3 ο Μίλερ και ο Νόρις Κόουλ, ενώ ο Ουντόνις Χάσλεμ πέτυχε έναν πόντο σε 13:50 και ο Σέιν Μπατίερ… κανένα σε 14:11.

Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…