Μπόστον Σέλτικς: Ησυχία… έρχονται (videos)

Οι Νιου Γιορκ Νικς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, αλλά στη συνέχεια περιορίστηκαν και ηττήθηκαν με 92-86 από τους Μπόστον Σέλτικς στο «Madison Square Garden».

Αφού πρώτοι έμειναν πίσω με 3-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs, οι «C’s» μείωσαν σε 3-1 και πλέον διαμόρφωσαν το 3-2 ενόψει έκτου αγώνα (04/05, 02:00), που θα διεξαχθεί στο «TD Garden». Ουδέποτε στην ιστορία του NBA έχει ανατραπεί 3-0 σε σειρά της postseason, αλλά οι φετινοί Σέλτικς δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν όσες πιθανότητες έχουν, αν και είχαν καταδικαστεί σε αποκλεισμό.

Στην προκειμένη έμειναν πίσω με 11-0 στα πρώτα 4:29 της αναμέτρησης, αλλά επανήλθαν άμεσα και μείωσαν σε 22-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στην οποία ο Καρμέλο Άντονι σημείωσε 12 πόντους. Οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης έμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι που προσπέρασαν στο 38-37, 2:29 πριν από το τέλος του ημιχρόνου, που έληξε με υπέρ τους 45-39 έπειτα από επιμέρους 11-2. Μάλιστα, οι Σέλτικς δεν απώλεσαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ ξέφυγαν με 75-60 χάρη σε 6-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και συνολικό 9-0 σε… έξι αγωνιστικά λεπτά, τρία της τρίτου 12λεπτου και τρία του τέταρτου. Ακολούθησε αντεπίθεση απελπισίας των Νικς, που συνδυάστηκε με τραυματισμό του Καρμέλο Άντονι στον ώμο και δεν προκάλεσε ουσιαστικό κίνδυνο στο συγκρότημα του Ντοκ Ρίβερς.

Εν τέλει καταγράφηκε η πολύτιμη νίκη των «κελτών», αν και ηττήθηκαν κατά κράτος στο σκοράρισμα εντός ρακέτας. Άλλωστε, έξι μέλη του δυναμικού ξεπέρασαν τους 10 πόντους, ενώ συνολικά είχαν 45.7% στα σουτ εντός παιδιάς με τη συμβολή 11/22 τρίποντων, τη στιγμή που κράτησαν τον «Μέλο» σε… ρηχά νερά και τους Νικς στο 39.5% αναφορικά με τα σουτ.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τζεφ Γκριν με 18 πόντους (5/8 σουτ), ενώ ο Τζέισον Τέρι σημείωσε 17 με 5 τρίποντα. Επίσης, ο Κέβιν Γκαρνέτ πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ! Ακόμα, ο Μπράντον Μπας επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις σημειώνοντας 17 πόντους, ο Πολ Πιρς πρόσφερε 17 με 6/19 σουτ και τέσσερα τρίποντα, ενώ οι Τέρενς Ουίλιαμς και Έιβερι Μπράντλεϊ «έγραψαν» από 4. Από την πλευρά τους, οι Τζόρνταν Κρόφορντ και Κόρτνεϊ Λι έμειναν εκτός του rotation επτά, μόλις, παικτών.

Για τους Νικς, ο Στιβ Νόβακ, που είχε μόλις 2 πόντους σε 2:50, αποχώρησε εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση κατά τη διάρκεια του τρίτου 12λεπτου, ενώ ο Άντονι χτύπησε στον ώμο μετά από σύγκρουση με τον Γκαρνέτ και περιορίστηκε στα 8/24 σουτ, που του έφεραν 22 πόντους. Ο Ρέιμοντ Φέλτον είχε 21 πόντους με 10/19 σουτ και ο Ιμάν Σουμπέρτ 12 με 4/7, αλλά ο Τζέι Αρ Σμιθ έμεινε στους 14 με 3/14. Τέλος, ο Τάισον Τσάντλερ πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ο Πάμπλο Πριτζιόνι 3 πόντους, ενώ οι Κένιον Μάρτιν και Μάρκους Κάμπι είχαν από 2.

Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες
Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας
Κατάταξη UEFA: «Ζωντανές» ελπίδες για την 15η θέση μετά το θρίαμβο του Ολυμπιακού