Τορόντο Ράπτορς: Πύρρειος νίκη στο Σικάγο (video)

Πήραν απρόσμενη νίκη με 101-98 στο «United Center» των Σικάγο Μπουλς, αλλά οι Τορόντο Ράπτορς έχασαν τον Γιόνας Βαλαντσίουνας.

Ο Λιθουανός σέντερ, που είχε 8 πόντους σε 23:17, αποχώρησε κατά τη διάρκεια του τέταρτου 12λεπτου εξαιτίας τραυματισμού στον λαιμό και μεταφέρθηκε άμεσα σε κοντινό νοσοκομείο. Το πρόβλημα φάνηκε σοβαρό, αλλά δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα τα αποτελέσματα των σχετικών εξετάσεων.

Στα του αγώνα, οι «πτερόσαυροι» προηγήθηκαν με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το 24λεπτο έληξε με υπέρ τους 54-50. Εντούτοις έφτασαν στο +16, πριν οι Μπουλς εξαπολύσουν νέα αντεπίθεση και μειώσουν σε 99-97, 16.8 δεύτερα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Στη συνέχεια το σκορ έγινε 101-97, αλλά ακολούθησε το 101-98 από βολή του Νέιτ Ρόμπινσον, ο οποίος αστόχησε στη δεύτερη. Μέσα στον χαμό, ο πλέι-μέικερ των εκπρόσωπων της Ιλινόις δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί υπερπροσπάθεια του Κάρλος Μπούζερ, οπότε υποχρεώθηκε να επιδιώξει την ισοφάριση με μακρινό σουτ.

Εν τέλει, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν συμπλήρωσε 20 πόντους και ο Ρούντι Γκέι 19, ενώ οι Τέρενς Ρος, Κάιλ Λόουρι και Αμίρ Τζόνσον πρόσφεραν από 13. Επίσης, ο Λόουρι μοίρασε 10 ασίστ και ο Τζόνσον συγκέντρωσε 11 ριμπάουντ στο πλαίσιο της ανόδου στο 30-48. Για τους Μπουλς, που έπεσαν στο 42-35 και βρέθηκαν μόλις μισή επιτυχία μπροστά από τους έκτους της Ανατολής, Ατλάντα Χοκς, ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσε 28 πόντους με 10/12 σουτ, ο Ρόμπινσον 22 με 7/22 και ο Μπούζερ είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Τέλος, ο Ριπ Χάμιλτον «έγραψε» 4 πόντους σε 14:16 επανερχόμενος στη δράση.