Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Τα… χρειάστηκαν με Μάτζικ (video)

Πέτυχαν 73 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ «καθάρισαν» τους Ορλάντο Μάτζικ στο τέταρτο 12λεπτο του τελικού 117-104.

Ειδικότερα, οι πρωτοπόροι της Northwest έφτασαν σχετικά άκοπα στο 73-56 του 24λεπτου. Μάλιστα ήταν μπροστά με διαφορά 22 πόντων, επτά λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά οι Μάτζικ μείωσαν στο -4 στα μέσα του τέταρτου 12λεπτου. Τότε ο Σκοτ Μπρουκς επανέφερε τους βασικούς στο παρκέ και διασφάλισε την άνοδο στο 49-17.

Στο τέλος, άλλωστε, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 23 πόντους και ο Σερζ Ιμπάκα 20 πόντους συν 3 μπλοκ. Ακολούθησε ο Κέβιν Μάρτιν με 15 πόντους, ενώ ο Κέντρικ Πέρκινς «έγραψε» 5 πόντους και 12 ριμπάουντ. Σημειώνουμε επίσης πως ο Χασίμ Θαμπίτ αποκλείστηκε από το ματς εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση.

Για την ομάδα του Ζακ Βον, που έπεσε στο 18-48, ξεχώρισε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 21 πόντους και 14 «σκουπίδια». Επίσης, ο Τζαμίρ Νέλσον έφτασε στους 26 πόντους με 10/22 σουτ, ο Άαρον Αφλάλο στους 20 με 10/24, ο Τόμπιας Χάρις στους 19 με 4/10 και ο Μο Χάρκλες στους 12 με 5/9. Από τους αναπληρωματικούς μονάχα οι Ετουάν Μουρ, Μπένο Ούνριχ και Ντε Κουάν Τζόουνς πέτυχαν από 2 πόντους.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός