Λος Άντζελες Κλίπερς: Ξέφυγαν στο τέταρτο 12λεπτο (video)

Δεν είχαν τον Κρις Πολ, αλλά οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς αντιμετώπισαν περισσότερες απουσίες και απέκτησαν άλλες δύο, οπότε οι Λος Άντζελες Κλίπερς επικράτησαν με 90-77 στο «Target Center» εκμεταλλευόμενοι το βάθος στο ρόστερ τους.

Άλλωστε οι «λύκοι» ήταν κοντά στο σκορ μέχρι την τέταρτη περίοδο, την οποία ξεκίνησαν στο -5. Τότε πάτησε… γκάζι ο Τζαμάλ Κρόφορντ και η διαφορά έφτασε στο +13, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Ο 32χρονος γκαρντ είχε πετύχει 12 πόντους και στο πρώτο ημίχρονο βοηθώντας τους Κλίπερς να ξεπεράσουν νωθρό ξεκίνημα.

Συνολικά σημείωσε 22 πόντους ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 20. Ακολούθησαν οι Καρόν Μπάτλερ με 12, Ρόνι Τουριάφ με 11 και Ματ Μπαρνς με 10, ενώ ο Λαμάρ Όντομ πρόσφερε 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ μαζί με δύο πόντους στην ομάδα του Βίνι Ντελ Νέγκρο, η οποία προωθήθηκε στο 31-9.

Αντίθετα, οι Τίμπεργουλφς συμπλήρωσαν σερί πέντε ηττών και έπεσαν στο 16-20. Ξεχώρισε ο Λουκ Ριντνάουρ με 21 πόντους, ενώ ο Αντρέι Κιριλένκο πέτυχε 15 και ο Ντέρικ Ουίλιαμς 10 επιστρέφοντας στο βασικό σχήμα. Στη πεντάδα του Τέρι Πόρτερ, που αντικατέστησε για έκτο σερί ματς τον Ρικ Έιντελμαν σαν προσωρινός κόουτς, προωθήθηκε και ο Ρίκι Ρούμπιο. Ο Ισπανός πλέι-μέικερ, όμως, κατέγραψε 4 πόντους (2/9 σουτ), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 27 λεπτά.

Ακόμα, ο Νίκολα Πέκοβιτς (4 πόντους, 1/8 σουτ, 9 ριμπάουντ) αποχώρησε με τραυματισμό στον τετρακέφαλο εντός του τρίτου 12λεπτου. Με πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο έφυγε ο Αλεξέι Σβεντ (8 πόντους, 2/7 σουτ) κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Θυμίζουμε πως οι Κέβιν Λοβ, Μπράντον Ρόι, Τσέιζ Μπάντινγκερ και Μάλκολμ Λι είναι ήδη στα πιτς, οπότε τα προβλήματα των εκπρόσωπων των Μινεάπολις πολλαπλασιάστηκαν…

Τέλος, οι Τίμπεργουλφς συμφώνησαν με τον Μικαέλ Ζελαμπάλ της Βαλένθια. Ο Γάλλος γκαρντ/φόργουορντ θα ενταχθεί στο ρόστερ, όταν εκπνεύσει το δεκαήμερο συμβόλαιο του Λαζάρ Χέιγουορντ, που δεν έπαιξε απόψε (ξημερώματα 18/01).

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs