Σικάγο Μπουλς: Με το ζόρι τους Ουίζαρντς (video)

Είχαν ευκαιρία ξεσπάσματος, αλλά οι Σικάγο Μπουλς εμφάνισαν εκ νέου αδυναμίες κερδίζοντας με 87-77 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «United Center».

O Ριπ Χάμιλτον επέστρεψε μετά από απουσία δώδεκα αγώνων, αλλά έμεινε στα 4/9 σουτ και στους 9 πόντους. Μάλιστα, ο Μάρκο Μπελινέλι, ο οποίος εξελίχθηκε σε «ήρωας» της αναμέτρησης, πήρε τη θέση του στην πεντάδα του Τομ Θίμποντο από το πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο Ιταλός γκαρντ έφτασε στους 17 πόντους με 7/16 σουτ, τη στιγμή που η ομάδα του περιορίστηκε στα 34/87 (39.1%). Οι Μπουλς έμειναν πίσω στο πρώτο 12λεπτο, αλλά ανέβηκαν στο 16-12, χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα στα υπόλοιπα κομμάτι του αγώνα, καθώς ο Μπελινέλι «μίλησε», όταν οι Ουίζαρντς μείωσαν σε 80-77, 5:19 πριν από το τέλος του παιχνιδιού.

Πλην του Χάμιλτον, κανονικά αγωνίστηκε και ο Λουόλ Ντενγκ, αν και «κουβάλησε» τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο από το Χριστουγεννιάτικο ματς με τους Χιούστον Ρόκετς. Πάντως περιορίστηκε στους 11 πόντους με 4/13 σουτ με ελάχιστη παρουσία στην τέταρτη περίοδο. Δεκαπέντε πόντους σημείωσε ο Κάρλος Μπούζερ, 10 ο Κερκ Χάινριχ και 9 ο Γιοακίμ Νοά, που συμπλήρωσαν το βασικό σχήμα του Θίμποντο.

Από την πλευρά τους, οι Ουίζαρντς υποχώρησαν στο 4-24, αλλά δεν είχαν τον Τζαμάλ Κρόφορντ λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο. Εκτός έμειναν, όπως αναμενόταν, οι Τζον Ουόλ, Τρέβορ Αρίζα, Τρέβορ Μπούκερ και Έι Τζέι Πράις. Από τους υγιείς διακρίθηκε ο Μπράντλι Μπιλ με 14 πόντους, ενώ ο Εμέκα Οκαφόρ πέτυχε 11 και μάζεψε 19 ριμπάουντ. Πρέπει να σημειωθεί πως ο Ράντι Ουίτμαν χρησιμοποίησε σαν βασικό τον Γκάρετ Τεμπλ (8 πόντους) αντί του Σέλβιν Μακ (7 πόντους).

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Live Streaming ο πέμπτος τελικός στην Α1 μπάσκετ Γυναικών
NBA: Δεν υπάρχει! Οι Νάγκετς έκαναν ζέσταμα με παντόφλες - Αυτός είναι ο λόγος (video)
Πέθανε ο δημοσιογράφος Στράτος Σεφτελής
Λιονέλ Μέσι: Οδήγησε με οργια στην ανατροπή την Ίντερ Μαϊάμι - Συνεχίζει στην κορυφή (video)