Ατλάντα Χοκς: Έπαιξαν με τη φωτιά στην Ουάσινγκτον (videos)

Για δεύτερη φορά εντός της τρέχουσας σεζόν, οι Ατλάντα Χοκς χρειάστηκαν έξτρα πεντάλεπτο για να καταβάλουν τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, επί των οποίων επιβλήθηκαν απόψε με 100-95 (90-90 κ.α.).

Δεν ξεπέρασε απλά τραυματισμό στο γόνατο, αλλά ο Ντε Σόουν Στίβενσον έσπασε το ισόπαλο 93-93 στην παράταση με τρίποντο και πρόσθεσε μία βολή. Ο Κάιλ Κόρβερ ακολούθησε με 2/2 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και σφράγισε τη νίκη για τα «γεράκια», η οποία ήταν η τρίτη φετινή τους επί των Ουίζαρντς. Συνολικά έχουν απολογισμό 15-7, ενώ οι «μάγοι» υποχώρησαν στο 3-19 με την τέταρτη σερί ήττα τους.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα άλλαξε χέρια… 20 φορές, εκ των οποίων οι τρεις καταγράφηκαν στα τελευταία τρία λεπτά. Καταγράφηκαν επίσης 12 ισόπαλα σκορ. Όλα αυτά, αν και οι Χοκς είχαν 53.2% στα σουτ εντός παιδιάς του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν με μεγαλύτερο πλεονέκτημα από το 52-46. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Λου Ουίλιαμς με 24 πόντους, ενώ ο Τζος Σμιθ είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Στους 16 πόντους έφτασε ο Κάιλ Κόρβερ, ενώ ο Τζεφ Τιγκ, ο οποίος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στην τελευταία επίθεση των Χοκς, πέτυχε 13. Εκτός έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Άντονι Μόροου λόγω σπασμών στη μέση.

Φυσικά, οι ουραγοί είχαν περισσότερες απουσίες, καθώς οι Τζον Ουολ, Τρέβορ Αρίζα, Τρέβορ Μπούκερ και Έι Τζέι Πράις παραμένουν στα πιτς. Ωστόσο, ο Τζόρνταν Κρόφορντ, ο οποίος διατήρησε τον ρόλο του βασικού πλέι-μέικερ ελλείψει άλλων λύσεων, πέτυχε triple-double με 20 πόντους, 11 ασίστ και 11 ριμπάουντ, αλλά αστόχησε σε σουτ νεκρού χρόνου στο τέλος του 48λεπτου. Στους 17 πόντους έφτασε ο rookie Μπράντλι Μπιλ, που έπεσε με τρομακτικό τρόπο στο παρκέ έπειτα από επιθετική προσπάθειά του, αλλά απέφυγε τραυματισμό. Ακόμα, ο Νενέ σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Ερλ Μπάρον πρόσφερε 4 μπλοκ και 14 ριμπάουντ.

ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε 4η φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο «σπίτι» του! (photos+video)
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νάπολι