Ντάλας Μάβερικς: Ξύλο στον Καρμέλο (videos)

Οι Ντάλας Μάβερικς επιβλήθηκαν με 114-111 των Νιου Γιορκ Νικς ξεπερνώντας αντεπίθεση διαρκείας των πρωτοπόρων της Ανατολής στα τελευταία λεπτά.

Έξι λεπτά πριν από το τέλος του ματς, οι Τεξανοί ήταν μπροστά με 102-90, αλλά οι Νικς κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, 1:15 πριν από τη λήξη, με δύο βολές του Τζέισον Κιντ. Σε κρισιμότατη φάση που ακολούθησε, ο Κρις Κέιμαν φάνηκε να χτυπά τον Καρμέλο Άντονι, που δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ούτε να αποσπάσει φάουλ. Μάλιστα το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, αν και ο «Μέλο» δεν γύρισε στην άμυνα νιώθοντας πόνο στο πηγούνι. Οι Μάβερικς «σκότωσαν» αρκετό χρόνο αγωνιζόμενοι με αριθμητικό πλεονέκτημα και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη, καθώς το τελευταίο τρίποντο του Ρέιμοντ Φέλτον δεν συνδυάστηκε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις. Έτσι προωθήθηκαν στο 7-6 και άφησαν τους Νικς στο 8-2.

Πάντως οι «μαβς» είχαν και άτυχες στιγμές. Συγκεκριμένα ο Τρόι Μέρφι δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω πυρετού. Πρόλαβε να πετύχει δύο βολές στην πρώτη του εμφάνιση στη βασική πεντάδα του Ρικ Καρλάιλ.

Παραγωγικά ξεχώρισε εκ νέου ο Ο Τζέι Μέιο με 27 πόντους, εκ των οποίων οι 11 σημειώθηκαν στα έξι τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ακόμα, ο Βινς Κάρτερ πέτυχε 25 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ ο Ντάρεν Κόλισον είχε 19. Στους 12 σταμάτησε ο Τζέι Κρόντερ, στους 10 ο Κέιμαν, στους 7 ο Σον Μάριον, ενώ οι Έλτον Μπραντ, Νταχντέι Τζόουνς και Ντομινίκ Τζόουνς είχαν από 4. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο ταλαιπωρημένος από τραυματισμούς Ροντρίγκ Μπομπουά.

Για τους Νικς, οι Άντονι είχε 23 πόντους. Στους 21 πόντους και στα 13 ριμπάουντ έφτασε ο Τάισον Τσάντλερ, που αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς της παλιάς του ομάδας. Ακολούθησαν οι Φέλτον με 18, Κιντ με 17, Τζέι Αρ Σμιθ με 14, Ρασίντ Ουάλας με 11, Ρόνι Μπρούερ με 4 και Στιβ Νόβακ με 3.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ