Μουντομπάσκετ 2014: Ισπανία - Σενεγάλη 89-56

Φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά χωρίς να ενθουσιάσει η Ισπανία διέλυσε τη Σενεγάλη (89-56) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία (10/9)

Οι διοργανωτές συνάντησαν αντίσταση από τους Αφρικανούς για περίπου 15 λεπτά και στη συνέχεια πάτησαν το... γκάζι για να ξεφύγουν και να φτάσουν σε μία άνετη νίκη. Η Σενεγάλη ήταν αξιόμαχη, αλλά δεν μπορούσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των αντιπάλων της που ήταν δεδομένο ότι θα έπαιρναν την πρόκριση στο τέλος της βραδιάς.

Τέσσερις Ισπανοί σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Πάου Γκασόλ να ηγείται σημειώνοντας 17. Για τους ηττημένους ο Μπατζί και Φαγιέ προσπάθησαν με δώδεκα.

Η φάση του αγώνα πάντως συνέβη τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου της Μαδρίτης να γράφει 35-26 η μπάλα έφτασε στα χέρια του Πάου Γκασόλ, ο Εντιαγέ του έκανε ένα φάουλ, η μπάλα μπήκε στο καλάθι αφού πρώτα είχε περάσει από κάτω προς τα πάνω, αλλά οι διαιτητές μέτρησαν το δίποντο προς έκπληξη όλων κι έδωσαν και μία συμπληρωματική βολή στον Καταλανό σούπερ σταρ... Απλά ανεξήγητο!

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ισπανία έκανε 13 τάπες, ενώ η Σενεγάλη καμία!

Πλέον οι «Φούριας Ρόχας» θα παίξουν ξανά την Τετάρτη (10/9) με αντίπαλο τη Γαλλία. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και στην πρώτη φάση, με τους Ίβηρες να επικρατούν 88-64!

Δεκάλεπτα: 23-17, 41-28 62-43, 89-56

Ισπανία (Χουάν Ορένγκα): Γκασόλ 17, Φερνάντεζ 5 (1), Ροντρίγκεζ 5 (1), Ναβάρο 4, Καλντερόν 11 (3), Ρέγες 11, Κλαβέρ, Ρούμπιο 7, Γιουλ 7 (1), Γκασόλ Μ. 9 (1), Ιμπάκα 11, Αμπρίνες 2

Σενεγάλη (Τσεΐχ Σαρ): Νιανγκ 4, Ντ'Αλμέιδα 5 (1), Τόμας 2, Εντόι 1, Ντιόπ 2, Εντόι Μ. 2, Φαγιέ 12 (1), Εντούρ 4, Εντιαγέ 6, Ντιένγκ 6, Μπατζί 12

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα