Ρεάλ - Παναθηναϊκός 83-68: Με 10 λεπτά μπάσκετ δεν είχε τύχη στη Μαδρίτη...

Ο Παναθηναϊκός έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης μόνο στην τρίτη περίοδο και ηττήθηκε χωρίς να την απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο.

Με τους παίκτες του να βγάζουν από νωρίς πολύ κακή νοοτροπία στο παρκέ και να εμφανίζονται σε πολλές περιπτώσεις σαν να μην έχουν πίστη για κάτι καλό στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια από τη Ρεάλ (83-68).

Παρότι οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (4/21 τρίποντα), οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν, μιας και δεν μπορούσαν να απειλήσουν μέσα στο ζωγραφιστό. Με το πρώτο ημίχρονο να έχει χαθεί για άλλη μια φορά (48-30), οι "πράσινοι" στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί, χάρη στα μακρινά σουτ και κάποια εντυπωσιακά καρφώματα, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν καν να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά.

Σημαντικό το γεγονός πως για άλλο ένα παιχνίδι τα λάθη ήταν σχεδόν διπλάσια από τις ασίστ (8ασ. - 15λ.). Ο Πάρις Λι πέτυχε 17 πόντους, ο Γκριγκόνις (12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν από τους πρωταγωνιστές στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Μπέικον ήταν πολύ άστοχος (11 πόντους με 4/14 σουτ).

Από τη Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Γιαμπουσέλε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χεζόνια είχε 14 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δεν έκανε την έκπληξη ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη και για ένα ακόμα παιχνίδι «ψαχνόταν» στο παρκέ από το ξεκίνημα. Για περισσότερα από 5 λεπτά οι «πράσινοι» ευστόχησαν μόλις σε ένα σουτ εντός παιδιάς (15-2) και για συνολικά 9 λεπτά με δύο μόλις εύστοχες προσπάθειες. Με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ξεφύγει με 23-9, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 26-14.

Με τρίποντα του Λι και του Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων, με τον Ουίλιαμς λίγο μετά να μειώνει στους 8 με νέο τρίποντο (33-25). Αυτό που ακολούθησε όμως ήταν για μια ακόμα φορά αποκαρδιωτικό. Ο Ράντονιτς έβλεπε από τον πάγκο τους παίκτες του να πετάνε μπάλες στην… εξέδρα. Το ένα ακατανόητο λάθος ακολουθούσε το άλλο (9 στο ημίχρονο με μόλις 5 ασίστ) και η Ρεάλ χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα γκάζι, τα εκμεταλλευόταν και με σερί 13-0 έφτασε στο +21 (46-25). Με ένα τρίποντο του Γκριγκόνις στο τέλος να διαμορφώνει στο 48-30 του ημιχρόνου και τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το 20λεπτο με 4/21 δίποντα (19%).

Με όπλο του το μακρινό σουτ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και με την πιο μεστή εμφάνιση του Γκριγκόνις τη φετινή σεζόν, μάζεψε αρχικά μέχρι το -13 (60-47). Η Ρεάλ απάντησε με σερί 6-0, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε πάλι ρυθμούς και με δύο εντυπωσιακά καρφώματα των Μπέικον και Γκουντάιτις έκλεισε το 30λεπτο στο -11 (68-57).

Η Ρεάλ συνέχισε να είναι άστοχη από την περιφέρεια, αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις κακές επιλογές στην επίθεση, έμεινε για πάνω από 4 λεπτά άποντος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αγχώσει παραπάνω τους Μαδριλένους. Έτσι με όπλο και τα επιθετικά ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι έφτασαν στη νίκη και έπιασαν στην κορυφή τον Ολυμπιακό στο 15-7, ενώ το τριφύλλι έπεσε στο 8-14.

Δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68