Live Chat Ολυμπιακός-Βαλένθια 82-83 (Τελικό)

Ολυμπιακός-Βαλένθια: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 6η αγωνιστική της Euroleague μέσα από το Live Chat του Onsports

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Βαλένθια, με στόχο το τέσσερα στα τέσσερα επί ισπανικών ομάδων, αφού έχει ήδη νικήσει εκτός έδρας τις Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλουν ν' αποδείξουν πως η ήττα από τη Μονακό την περασμένη εβδομάδα στο ΣΕΦ ήταν μια... κακή παρένθεση και να αυξήσουν σε 5 τις νίκες τους σε 6 αγωνιστικές.

Η παράδοση είναι με τον Ολυμπιακό που προηγείται με 10-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις από το 2000. Η Βαλένθια είχε νικήσει στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην έδρα του Ολυμπιακού το 2003 και στον τελευταίο τον Δεκέμβριο του 2020.

Επιθετικά, η ομάδα του Πειραιά είναι ανώτερη της ισπανικής ομάδας. Ο Ολυμπιακός σημειώνει 86,4 πόντους μ.ο. ανά αγώνα και οι Ισπανοί 80,6. Αμυντικά, όμως η Βαλένθια δέχεται 80,2 πόντους μ.ο. ανά αγώνα, ενώ ο Ολυμπιακός 82.

Η Μονακό είχε καταφέρει να περιορίσει στους 13 πόντους τον κορυφαίο παίκτη του Ολυμπιακού, Σάσα Βεζένκοφ, στην 5η αγωνιστική, με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να καλείται να πιάσει υψηλή απόδοση αυτή τη φορά για να οδηγήσει την ομάδα του στην 5η νίκη. Η ευστοχία στα σουτ δύο πόντων θα είναι καθοριστική για τις δύο ομάδες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει αφιερώσει σημαντικό χρόνο στο σκάουτινγκ για να βρει τρόπο να μαρκάρουν αποτελεσματικά οι παίκτες του τον Μαυροβούνιο ψηλό, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος έχει 9,8 πόντους και 5,2 ριμπάουντ μ.ο. σε πέντε παιχνίδια στη Euroleague φέτος.