Παρτιζάν-Ζαλγκίρις 87-76: Φτιάχνει σερί πριν από τον Παναθηναϊκό

Η Παρτιζάν επικράτησε της Ζαλγκίρις με 26 πόντους του Κέβιν Πάντερ και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της, πριν από την επιστροφή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά τον θρίαμβο επί της Βίρτους Μπολόνια, η Παρτιζάν εκμεταλλεύτηκε για δεύτερο σερί αγώνα την έδρα της και διαμόρφωσε το ρεκόρ της μετά από 5 αγωνιστικές στο 2-3. Η Ζαλγκίρις δεν αποδείχθηκε εύκολο εμπόδιο, καθώς για 35 λεπτά διεκδικούσε τη νίκη με αξιώσεις.

Οι Λιθουανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το πρώτο τους (και μοναδικό) προβάδισμα (20-22). Η Παρτιζάν ανέβασε ρυθμό επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και προσπέρασε με 8 στο τέλος του ημιχρόνου (44-36). Μάλιστα, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο μέγιστο +12 (49-37), αλλά η Ζαλγκίρις άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Ισοφάρισε 60-60 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά με τον εκπληκτικό Κέβιν Πάντερ (26 πόντους) να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια και την ευστοχία του Έξουμ από τη γραμμή των βολών (11 πόντους με 9/10 βολές) η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76

Απίστευτη ανταπόκριση: 3.500 διαρκείας μέσα σε 3 ώρες!
Βόλεϊ: Ενίσχυση made in Japan για τον Μίλωνα
Conference League: Οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για τον τελικό - Κλειστά σχολεία και άλσος
Ρεάλ Μαδρίτης: H... LaLiga ανακοίνωσε τη μεταγραφή του Κιλιάν Εμπαπέ