Ερυθρός Αστέρας - Αναντολού Εφές 93-85: Σέρβικο «δώρο» στην Μακάμπι

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 93-85 της Αναντολού Εφές και έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι Τελ Αβίβ να επιλέξει αν θέλει να είναι πέμπτη ή έκτη

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την παρουσία του στην Euroleague ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε 93-85 στο Βελιγράδι της Αναντολού Εφές και έκανε δώρο στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία αντιμετωπίζει την Φενέρμπαχτσε και με νίκη της ανεβαίνει στην πέμπτη θέση και θα αγωνιστεί στα playoffs. Σε περίπτωση ήττας οι Ισραηλινοί θα τερματίσουν στην έκτη θέση και θα κοντραριστούν με την Αρμάνι Μιλάνο. Το αποτέλεσμα της Μακάμπι θα περιμένει να μάθει και η Αναντολού Εφές για να μάθει τον αντίπαλο της.

Η Αναντολού μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τον Σέιν Λάρκιν σε πολύ καλή βραδιά, έχτισε γρήγορα μια σημαντική διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (29-21). Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, «έσφιξε» την άμυνά του και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, όχι μόνο πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλος (40-40), αλλά γρήγορα πήρε και προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο, η Αναντολού με σερί καλάθια απ’ τους Λάρκιν και Πλάις πήρε διαφορά 5 πόντων, όμως στο φινάλε «μίλησαν» οι Βόλτερς (15π.) και Κάλινιτς (16π.), χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη γοήτρου κι ένα πιο «γλυκό» φινάλε στους Σέρβους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague