Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπάγερν 80-67: Ο Σαντ Ρος έδειξε τον δρόμο (photos+video)

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά το στραπάτσο στο ΣΕΦ και με έναν φανταστικό Χάουαρντ Σαντ Ρος έφτασε στη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να βγάλει μια πρώτη αντίδραση μετά την ντροπιαστική εμφάνιση στο ΣΕΦ και να εκμεταλλευτεί την αγωνιστική απραξία της Μπάγερν Μονάχου, λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού που την ταλαιπώρησαν το προηγούμενο 10ήμερο.

Και ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έδειξε σε όλους τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσουν για να αλλάξει πορεία το «τριφύλλι» στη συνέχεια! Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλε σε άμυνα και επίθεση, είναι ο μόνος τρόπος για να αντιδράσει ουσιαστικά η ομάδα και όχι παρωδικά.

Ο Κουβανός έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 στο σύστημα αξιολόγησης, έχοντας 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και τρομερές άμυνες όσο βρισκόταν στο παρκέ.

Από κοντά και οι Ντάριλ Μέικον (18 πόντοι με 4/6 τρίποντα), Οκάρο Ουάιτ (16 πόντοι), ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης σε ένα... μέτριο βράδυ του είχε 8 πόντους (3/9 εντός παιδιάς) και 14 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινοι» προβλήματα στα γκαρντ και εμφανίστηκαν πάλι με 10 παίκτες όλους κι όλους στο παρκέ, αλλά στο πρώτο ημίχρονο εφάρμοσαν σε μεγάλο βαθμό το πλάνο του Δημήτρη Πρίφτη. Κυρίως γιατί είχαν επιτέλους εξαιρετική ευστοχία έξω από τα 6,75μ., ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και μέτρησαν 6/8 και βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους (24-14).

Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα ήταν ο Οκάρο Ουάιτ, με 10 πόντους (2 τρίποντα), αλλά και ο Ντάριλ Μέικον, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να μοιράζει 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο! Η Μπάγερν αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Χίλιαρντ να βρίσκει σταδιακά ρυθμό, μετά την επιστροφή του από τραυματισμό και να μειώνει μέχρι και τους 2 πόντους (33-31 στο 17'), ωστόσο οι πράσινοι βρήκαν εκ νέου λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 7 πόντους (42-35).

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό και πάλι με το πόδι στο γκάζι, καθώς οι πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται με 53-40 στο 26'. Το τελευταίο 4λεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός επανέλαβε ένα ακόμα αγωνιστικό μπλακ άουτ, δέχθηκε σερί 0-11 και έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-52.

Η είσοδος του Μαντζούκα στην τέταρτη περίοδο έφερε μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά και ένα τρίποντο του πιτσιρικά που έδωσε ανάσα στο τριφύλλι. Σε συνδυασμό με τη μεγάλη εμφάνιση του Σαντ Ρος, οι πράσινοι ξέφυγαν ξανά με 7 πόντους με κλέψιμο και κάρφωμα του Κουβανού (65-58), αλλά η Μπάγερν απάντησε. Με δικό της 0-6 μείωσε στον πόντο και προκάλεσε ανησυχία στο τριφύλλι (65-64).

Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε αποφασισμένη να αποδείξει πως μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του στη συνέχεια. Αντέδρασε και με 9-0 σερί, το οποίο υπέγραψε ο αρνητικός μέχρι εκείνο το σημείο Νέντοβιτς, έφερε τη διαφορά στο +10 (74-64 και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67