Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπασκόνια 94-93: Έγινε ήρωας ο Ουίλμπεκιν και «έσωσε» τους Ισραηλινούς

Euroleague: «Έπαιξε» με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ευστοχώντας στα πιο κρίσιμα σουτ της αναμέτρησης κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 94-93 επί των Βάσκων.

Έτσι, με το ροζ φύλλο αγώνα στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και με σκορ 12-13 η «ομάδα του λαού»  παρέμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση, ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 7-18 παραμένοντας στην 14η θέση.

Εξίσου κορυφαίος για τους Ισραηλινούς ο Νάναλι με 21 πόντους και εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Για τους φιλοξενουμενους, που σούταραν με 41% από το τρίποντο (11/27) ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Γκιεντράιτις να προσθέτει 15 πόντους.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο και με πέντε σερί εύστοχα τρίποντα προηγήθηκαν με σκορ 10-19. Ωστόσο, ο ΝτιΜπαρτολομέο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά για το 28-27 στο 10ο λεπτό.

Η Μακάμπι έμεινε στο ίδιο τέμπο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας (51-42) πριν το 56-50 του ημιχρόνου.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια το ματς έγινε ντέρμπι με ένα επιμέρους σκορ 2-14 της Μπασκόνια ανέκτησε το προβάδισμα (61-66) αλλάζοντας ξανά τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Νάναλι ηγήθηκε και πάλι επιθετικά για να μειώσει τη διαφορά και να διαμορφώσει το 71-77 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε... ροντεό με τους γηπεδούχους και τον  Ζίζιτς με εφτά σερί πόντους να κάνουν το 83-84. Ο Ουίλμπεκιν αποχώρησε προσωρινά με ενοχλήσεις στο πόδι στο 37’ (85-86) όμως επέστρεψε δριμύτερος για το 92-91 στα 31’’με τονΝάναλι να χαρίζει μια φάση-highlight με εντυπωσιακό κόψιμο στον Πίτερς, για να τελειώσει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 28-27, 56-50, 71-77, 94-93