Μπάγερν - Μακάμπι 70-52: Της έκοψε το σερί και συνεχίζει να βλέπει οκτάδα

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 70-52 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την οκτάδα

Η Μπάγερν Μονάχου «αντέδρασε» μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, βρήκε λύσεις στην επίθεσή της μετά την «αναιμική» πρώτη περίοδο (μόλις 13 πόντους) και πατώντας... γκάζι στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 70-52 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 12-12. Στο 10-12 «έπεσαν» οι Ισραηλινοί (μετά από τρεις σερί νίκες), που καλούνται να καλύψουν το χαμένο έδαφος στη μάχη της οκτάδας, μέσα απ’ τα εξ αναβολής παιχνίδια τους.

Η Μακάμπι ξεκίνησε με «καυτό» τον Γουίλμπεκιν, όμως σταδιακά οι Βαυαροί άρχισαν να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, καθώς «έσφιξαν» την άμυνά τους και άρχισαν να γεμίζουν τη στατιστική τους στην επίθεση, παίρνοντας σκορ από δέκα διαφορετικούς παίκτες.

Σε τρία δεκάλεπτα οι Γερμανοί δέχθηκαν μόλις 36 πόντους κι απ’ τη στιγμή που άρχισε να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75μ. (11/27 τρ.) όλα πήραν πολύ πιο εύκολα το δρόμο τους.

Ο Κόρεϊ Γουόλντεν (13π.) ήταν η «σταθερά» στην επίθεση της Μπάγερν, με τους Λούτσιτς (9π.), Βάιλερ-Μπαμπ (8π.) και Ραντόσεβιτς (8π.) να μπαίνουν στην εξίσωση μετά τη δεύτερη περίοδο, οδηγώντας τη γερμανική ομάδα σε μία πολύ άνετη επικράτηση. Πάλευε μόνος του ο Γουίλμπεκιν που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους, όντας όμως πολύ άστοχος από το τρίποντο (2/8).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 49-41, 70-52

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι