Μπάγερν-Ρεάλ Μαδρίτης 76-80: Zoρίστηκε αλλά πέρασε από το Μόναχο η «Βασίλισσα»

Μπάγερν-Ρεάλ Μαδρίτης: Σε μπελάδες μπήκαν οι Μαδριλένοι κόντρα στην ομάδα του Τρινκιέρι αλλά κατόρθωσαν να φύγουν με το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα από την Audi Dome

Το ματς στο Μόναχο ήταν θρίλερ, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει της πολύ μαχητικής Μπάγερν με 80-76 για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Πολύ σκληροί για να... πεθάνουν αποδείχθηκαν οι Βαυαροί που πάλεψαν μέχρι τέλους στο ματς αλλά ηττήθηκαν από τη «Βασίλισσα» στην Audi Dome.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως το ματς θα εξελισσόταν σε σκληρό ντέρμπι, αφού από το 4-11 στο 7΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τελειώσουν το 10ο λεπτό στο 13-13 «σφίγγοντας» τις άμυνες.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρχικά μια επανάληψη της πρώτης, αφού το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια αλλά η Ρεάλ θυμήθηκε ποια είναι και με επιθετικό πλουραλισμό κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων(32-43).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Μπάγερν επέστρεψε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και κατάφερε να μειώσει στο 58-60 κάνοντας ξανά το ματς ντέρμπι. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο αγώνας εξελίχθηκε σε «θρίλερ» για τη Ρεάλ, αφού ο Ταβάρες αποβλήθηκε με 5 φάουλ και έχασε ένα πολύτιμο όπλο ωστόσο τίποτα δεν είχε κριθεί. Δύο βολές του Γιουλ στο τέλος έδωσαν ανάσα στην ομάδα της Μαδρίτης που ίδρωσε αλλά έφυγε νικήτρια από το Μόναχο για το τελικό 76-80.

Ο Όγκουστίν Ρούμπιν γέμισε τη στατιστική του με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν και ο Χίλιαρντ με 16 πόντους, 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους Μαδριλένους ο Γιαμπουσέλε πέτυχε 23 πόντους και ξεχώρισε από την ομάδα των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μάτζκιτς, Βιλκίσκι

Ολυμπιακή Φλόγα: Έφθασε στη Μασσαλία το θρυλικό Belem
Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four