Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-48: Νύχτα ντροπής στο Βελιγράδι (photos)

Ο Παναθηναϊκός έφαγε αλύπητο ξύλο στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, δεν έβγαλε σε κανένα σημείο ψυχή και σκληράδα για να αντιδράσει και διασύρθηκε από τους Σέρβους, γνωρίζοντας τη μεγαλύτερη ήττα του σε επίπεδο Ευρωλίγκας από το 2000 και μετά.

Εφιαλτική νύχτα για τον Δημήτρη Πρίφτη και τους παίκτες του στο Βελιγράδι.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη συντριβή από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-48 και υποχρεώθηκε στην 6η και πιο οδυνηρή του ήττα στη φετινή διοργάνωση, αλλά και στη δεύτερη χειρότερη επιθετικά συγκομιδή τους στη διοργάνωση από το 200, μετά τους 44 πόντους σε ένα παιχνίδι των πλέι οφ το 2014 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι πράσινοι δεν έκαναν τίποτα σωστά σε όλο το παιχνίδι, δέχθηκαν ξύλο από την τρομερή άμυνα των Σέρβων και δεν είχαν την ευθιξία και την ψυχή να αντιδράσουν και να… ανταποδώσουν έστω αυτό για να βελτιώσουν την εικόνα τους. Με 3/22 τρίποντα (1/19 λίγο πριν από το τέλος), 20 λάθη και συντριβή στα ριμπάουντ (39-23) το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο...

Μια ντροπιαστική ήττα που φανερώνει όλα τα δομικά προβλήματα στην ομάδα και τη στελέχωση του ρόστερ της με ξένους αμφιβόλου αξίας, που μέχρι τώρα δεν δείχνουν ικανοί να σταθούν σε αυτό το επίπεδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικό για τη μαλθακότητα που διέκρινε τους «πράσινους» στην άμυνα και την επιπολαιότητα στην επίθεση. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 21 πόντους (τους 10 από τον ασταμάτητο Νέιτ Ουόλτερς) χωρίς να βγάλουν ενέργεια και να είναι σκληροί στα μαρκαρίσματά τους. Στον αντίποδα δέχθηκαν «ξύλο» στην επίθεσή τους και προσπάθησαν βιαστικά να δώσουν πιο γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και να βγάλουν από το σύνηθες παιχνίδι τους, τους Σέρβους. Ήταν όμως πολύ άστοχοι, πετυχαίνοντας μόλις 2 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά της περιόδου και συνολικά μόλις 8!

Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξεκίνησαν με 0-6 τη δεύτερη περίοδο, αλλά αμυντικά δεν διόρθωσαν πολλά. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στη διοργάνωση πριν από τον αγώνα με 70 πόντους μέσο όρο, αλλά έκλεισε το 20λεπτο με 39. Μάλιστα, οι Σέρβοι είχαν ξεφύγει με +19, ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά με δύο συνεχόμενα κλεψίματα του Σαντ Ρος και ένα σερί 0-6, το «τριφύλλι» έκλεισε το 20λεπτο στο -13 (39-26).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις απέναντι στο small ball του Ερυθρού Αστέρα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα σερί 8-0 μετά το πρώτο καλάθι της επανέναρξης από τον Σαντ Ρος ξαναπήγε τη διαφορά στο +19, την οποία και διατηρούσε με μεγάλη ευκολία μέχρι το τέλος της περιόδου και μάλιστα την έφτασε και στο μέγιστο μέχρι εκείνο το σημείο +21 (57-36).

Η τέταρτη περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη, με τον Ερυθρό να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους και να υποχρεώνει τον Παναθηναϊκό στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας του στην Euroleague από το 2000 και μετά.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία