Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Από τα καλύτερα κλειδώματα της 5ετίας (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη Μακάμπι στους 63 πόντους σε μια από τις καλύτερες επιδόσεις των τελευταίων πέντε ετών στη Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τη Μακάμπι ήταν μια πραγματική αμυντική καταιγίδα φτάνοντας στο τελικό 81-63.

Οι «πράσινοι» κλείδωσαν στα δύο από τα τέσσερα δεκάλεπτα την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σημειώνοντας μια από τις καλύτερες επιδόσεις των τελευταίων πέντε ετών στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ισραηλινοί έμειναν για το πρώτο και τέταρτο δεκάλεπτο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων με το 25-9 και το 23-8 αντίστοιχα.

Μάλιστα, το «63» θα μπορούσε να είναι ακόμη χαμηλότερο αν δεν είχαν δεχθεί 25 πόντους στην τρίτη περίοδο και αν η Μακάμπι δεν έβρισκε τέσσερις πόντους στα τελευταία 21 δεύτερα της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως για 9' και 39'' στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί μόλις τέσσερις πόντους με το επιμέρους σκορ να είναι 23-4!

Αξίζει επίσης να σημειωθεί, πως οι 63 πόντοι παθητικό ανήκουν στις κορυφαίες επιδόσεις της τελευταίας πενταετίας.

Το καλύτερο «κλείδωμα» της πενταετίας το βρίσκουμε στις 30/3/2018 και στο 75-56 με αντίπαλο τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, ενώ η αμέσως επόμενη επίδοση σημειώνεται στις 9/12/2016 απέναντι στη Γαλατάσαραϊ με σκορ 85-58. Ακολουθεί το 70-59 με τον Ερυθρό Αστέρα (28/10/2016), το 61-81 στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι (6/4/2017) και το 62-70 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στις 10/11/2017.