Άλμπα Βερολίνου-Αρμάνι Μιλάνο 70-84: Άλωσε το Βερολίνο η Αρμάνι (video)

Με 15/30 τρίποντα, η Αρμάνι επικράτησε της Άλμπα στο Βερολίνο.

Την τρίτη σερί της νίκη στη Euroleague πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε 84-70 της Άλμπα στο Βερολίνο. «Κλειδιά» για τη νίκη αποδείχτηκε η ευστοχία στα τρίποντα, αλλά και η αποτελεσματική άμυνα.

Πλέον οι Ιταλοί έφτασαν το ρεκόρ 12-7, ενώ οι Γερμανοί μέτρησαν την έκτη ήττα τους στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Κορυφαίοι για την Αρμάνι ήταν οι Ζακ ΛεΝτέι (16π., 5ρ.), Λουίτζι Ντατόμε (14π.) και Κάιλ Χάινς (13π., 5ρ., 5ασ.), ενώ από την Άλμπα ξεχώρισαν οι Μπεν Λάμερς (18π., 5ρ.) και Τζέισον Γκρέιντζερ (16π., 6ασ.).

Η Άλμπα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 7 πόντους. Η Αρμάνι αντέδρασε και άφησε τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, ανακτώντας το προβάδισμα. Με έμφαση στα αμυντικά ριμπάουντ και τα τρίποντα, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια, στο +8 (34-42). Η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έλεγξε τα ριμπάουντ και έφτασε στη νίκη με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84.

Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ
NBA: Νέο break οι αγριεμένοι Τίμπεργουλβς στο Ντένβερ, στα «σχοινιά» οι Πρωταθλητές!