Ευρωλίγκα: Πήρε το ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ με την Μακάμπι

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε την νίκη επί της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 76-72

Παρά τις πολλές απουσίες που είχε ο να διαχειριστεί ο Δημήτρης Ιτούδης (Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Αντόνοφ), η ΤΣΣΚΑ σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, κατάφερε να πάρει την νίκη με…. σε ένα ματς θρίλερ. Οι δύο ομάδες έδειξαν και πάλι πως δεν είναι ακόμα σε καλή κατάσταση, με τον Μάικ Τζέιμς όμως να είναι κορυφαίος του γηπέδου και να «οδηγεί» την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην νίκη με τους 25 πόντους που πέτυχε.
Παρά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (2-5) οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα στην πρώτη περίοδο και είχαν τα ηνία της καθ’ όλη την διάρκειά της. Με καλή άμυνα και αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε μια διαφορά 5 πόντων (με πρωταγωνιστές τους Χίλιαρντ και Σενγκέλια) και «έκλεισε» το δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-15.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να μειώσουν την διαφορά, αλλά δεν μπορούσαν. Μάλιστα τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Κάιμπερν με πολύ ωραίο κλέψιμο βγήκε στον αιφνιδιασμό κάρφωσε εντυπωσιακά, πήρε και το φάουλ από τον Μπέντερ και με την συμπληρωματική βολή έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους, την μέγιστη τιμή της, διαμορφώνοντας το 28-20. Το ματς όμως… γύρισε τούμπα στα επόμενα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 3-11, με πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσει και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-30.

Στο τέλος «μίλησε» η ΤΣΣΚΑ

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ το οποίο κυμάνθηκε και πάλι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Οι Ισραηλινοί στο 26’ ισοφάρισαν σε 38-38, με τον Τζέιμς να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο για το 41-38. Είναι χαρακτηριστικό πως το επιμέρους σκορ ήταν 14-14, με τους Μοσχοβίτες να είναι μπροστά με 45-44. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Μακάμπι γύρισε το ματς, με τον Ζίζιτς να την «οδηγεί» και 8 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 48-52. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα με τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε το 53-58, αλλά ο Τζέιμς απάντησε άμεσα για το 56-58 και κράτησε την ομάδα του «ζωντανή». Και όχι μόνο αυτό. Με νέο τρίποντο μειώνει σε 61-62 και ο Κουρμπάνοφ με νέα «βόμβα», 64-61. Αυτή ήταν η αρχή του τέλους για τους φιλοξενούμενους, μιας και στην συνέχεια ο Κλάιμπερν το πήρε πάνω του και «οδήγησε» την ΤΣΣΚΑ στο τελικό 76-72.

Δεκάλεπτα: 20-15, 31-30, 45-44, 76-72

Τσσκα Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 5(1), Τζέιμς 25(4), Χίλιαρντ 7(1), Χάκετ 4, Βόιτμαν 3(1), Κλάιμπερν 19(2), Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 5(1)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 6, Ουίλμπεκιν 20 (4/15 τρίποντα), Τζόουνς 4, Καλοιάρο 2, Χάντερ 2, Κοέν, Ντόρσει 16 (3/10), Μπλέιζερ, Μπέντερ 9, Ζίζιτς 13, Άλμπερ, Ατίας

NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη