Άρσεναλ – Ολυμπιακός: Μετά το 80’ έρχεται ο… τρόμος! (video)

Η ικανότητα της Άρσεναλ να σκοράρει μετά το 80’ στο φετινό Europa League θα πρέπει να προβληματίσει τον Ολυμπιακό στη ρεβάνς για τους «32» του Europa League.

Δύσκολο έργο έχει ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (27/02) στο Λονδίνο. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ήττα (0-1) στο πρώτο παιχνίδι με την Άρσεναλ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τους «32» του Europa League αναζητούν μια τεράστια ανατροπή για να καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση.

Το έργο της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο, αφού αντιμετωπίζει μια ομάδα της Premier League η οποία είναι και φορμαρισμένη. Το πλάνο των «ερυθρόλευκων» είναι να κρατήσουν το «μηδέν» και να ψάξουν έστω ένα γκολ για να στείλουν τον αγώνα τουλάχιστον στην παράταση, ωστόσο, θα πρέπει να προσέξουν ιδιαίτερα την ικανότητα της ομάδας του Μιγκέλ Αρτέτα να «χτυπά» στο φινάλε των αναμετρήσεων.

Ούτε μια, ούτε δυο αλλά επτά φορές η Άρσεναλ έχει καταφέρει να σκοράρει μετά το 80’ στο φετινό Europa League. Ενδεικτικό είναι και το πρώτο ματς των δυο ομάδων στο Φάληρο, όπου ο Λακαζέτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα στο 81’ της αναμέτρησης και έδωσε το προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Λονδίνου.

Συνεπώς, ο Ολυμπιακός ακόμα κι αν έχει πάει το ματς εκεί που θέλει, χωρίς προφανώς να έχει δεχθεί γκολ, και σχεδιάζει να «χτυπήσει» στα τελευταία λεπτά, θα πρέπει να είναι προσεκτικός.

Η Άρσεναλ καταφέρνει να βρει τον… τρόπο να αντιδράσει, ακόμα κι αν της απομένει ελάχιστος χρόνος, και η ομάδα του Μαρτίνς θα χρειαστεί τη μέγιστη δυνατή συγκέντρωση και στο ανασταλτικό κομμάτι ακόμα και στα τελευταία λεπτά των αγώνων…