Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα 85-94: Μετά το ΣΕΦ πέρασε και από το Βελιγράδι

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 94-85 του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση

Μετά τη νίκη της στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού την περασμένη Τρίτη (14/1), η Άλμπα Βερολίνου πέρασε νικηφόρα και από το Βελιγράδι (85-94 παρ.) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα κάνοντας το δύο στα δύο απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Ο αγώνας έληξε 79-79 στην κανονική περίοδο, αλλά οι Γερμανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-15 στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασαν τις 7 νίκες σε 20 αγωνιστικές στη Euroleague. Από 15 πόντους πέτυχαν οι Πέιτον Σίβα και Λιουκ Σίκμα για την Άλμπα. Ο Κέβιν Πάντερ έκανε ό,τι μπορούσε, ήταν μάλιστα αυτός που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 9-11.

«Μάχη» σώμα με σώμα έγινε από το πρώτο λεπτό στην πρωτεύουσα της Σερβίας. Η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το ημίχρονο ήταν το +4 του Ερυθρού Αστέρα (31-27), ενώ με +4 προηγήθηκε η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα και με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους (43-39). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά (48-41) στο 22ο λεπτό, η Άλμπα αντέδρασε για να προσπεράσει με 57-59 (28’). Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 62-62. Στα 51΄΄ πριν το τέλος, ο Νοκό έκανε το 77-79, όμως 2 βολές του Κέβιν Πάντερ έστειλαν το ματς στην παράταση. Η Άλμπα μπήκε πιο αποφασισμένη, ξεκίνησε με σερί 5-0 (79-84), εκτόξευσε τη διαφορά στ +11 και έχοντας πλέον το μομέντουμ πανηγύρισε την 7η νίκη της.

«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες