Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-97 : Βουλιάζει διαρκώς!  (photos)

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-97 : Βουλιάζει διαρκώς! (photos)

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Νέα «βαριά» ήττα για τους Πειραιώτες που κατέρρευσαν ξανά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι επιβλήθηκαν άνετα (97-81) και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις πέντε σερί ήττες στην Euroleague…

Ο ευρωπαϊκός... κατήφορος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ΣΕΦ, όπου υπέστη την πέμπτη διαδοχική ήττα του στην Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν με το βαρύ 81-97 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για την 24η αγωνιστική, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παραμένει στη δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 19-5. Στον αντίποδα, οι Πειραιώτες υποχώρησαν σε 12-12, θέτοντας σε κίνδυνο ακόμη και την πρόκριση τους στα πλέι οφ (σ.σ. έπεσαν στην 8η θέση, μετά την ισοβαθμία με Μπασκόμια και Μπάγερν).

Στα πρώτα λεπτά του ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χτύπησε την επιλογή του Ντέιβιντ Μπλατ να βάλει τον Βασίλη Σπανούλη πάνω στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τον Ισπανό να κάνει «πάρτι» και να γράφει το 17-13 με τρίποντο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-21 για να επιβάλλει και πάλι το ρυθμό της η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να κάνει το 40-36 με κάρφωμα του Χάινς στο 17΄.

Ο Ολυμπιακός όμως το γύρισε ξανά και με τρίποντο του Πρίντεζη έκανε το 60-58 στο 25ο λεπτό. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-0 έκαναν το 70-63 δια χειρός Χάινς στο 28ο λεπτό. Μάλιστα η διαφορά πήγε στο +10 (66-76 στο 31΄) για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έδειχνε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ο Αμερικάνος σέντερ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του ξανά κάνοντας το 82-70 στο 33΄. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στο +19 (72-91) για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που πήρε μια εύκολη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη