ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ρεάλ Μαδρίτης 82-78: Με σόου Ντε Κολό τη «σκότωσε» (photos)

O Νάντο Ντε Κολό είχε κέφια και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 82-78 της Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας

Μάλιστα με αυτή τη νίκη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπιασε στο 17-5 την Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την προσπέρασε καθώς την είχε κερδίσει και στην πρωτεύουσα της  Ισπανίας.

O αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για να πάρουν το πάνω χέρι. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι μπροστά στο σκορ με 22-20. Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 17΄με σερί 0-6 ο Κάρολ έκανε το 34-31 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η κυριαρχία της ομάδας του Πάμπλο Λάσο συνεχίστηκε και μάλιστα ο Πρέπελιτς με τρίποντο έκανε το 40-32 στο 19΄βάζοντας πολλά προβλήματα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η ρωσική ομάδα όμως δεν το άφησε το ματς και μπήκε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 30-21 πήρε το πάνω χέρι με 64-61 στο 30΄. Ο Αγιόν κάρφωσε για το 64-63, αλλά ο Χίγκινς απάντησε ευστοχώντας από μέση απόσταση (66-63) στο 31΄. Οι Μαδριλένοι μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 68-66 με καλάθι του Ρούντι στο 33ο λεπτό του αγώνα.  Ένα σερί 8-0 όμως ήταν ικανό για να δώσει την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να κάνει το 74-68 στο 36΄.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να πίστεψε εκεί ότι πήρε τη νίκη όμως η Ρεάλ είχε την απάντηση και με τρίποντο του Καμπάτσο μείωσε σε 77-76 στο 38’.  Τα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς ήταν δραματικά με τον Αγιόν στα 35΄΄ να χάνει την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Κλάιμπερν πήγε στις βολές όπου ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 79-76 στα 33’’. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα η ΤΣΣΚΑ κράτησε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 34-40,  64-61,  82-78.