Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 55-76: Καταλανικό «χαστούκι» με την «υπογραφή» Σίνγκλετον (photos)

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα «εγκλώβισε» τον Ολυμπιακό και ο Κρις Σίνγκλετον τον εκτέλεσε για να πάρουν οι Καταλανοί τη νίκη με 76-55  στο ΣΕΦ για την 21η αγωνιστική της Euroleague

Γερό «χαστούκι» όσο αφορά την προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει μια από τις πρώτες τέσσερις θέσεις που δίνουν το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης δέχθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 76-55 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Καταλανοί εμφανίστηκαν πολύ διαβασμένοι στο παρκέ του ΣΕΦ και έκλεισαν όλους τους διαδρόμους για το καλάθι τους «βραχυκυκλώνοντας» τον Ολυμπιακό. Και με την άμυνα να δίνει ώθηση ο Κρις Σίνγκλετον βρήκε ρυθμό και «εκτέλεσε» την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δίνοντας τη νίκη στους «μπλαουγκράνα» που μάλιστα κάλυψαν και τη διαφορά των εννιά πόντων που είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς (60-69) στην Βαρκελώνη.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και επέβαλλε στα πρώτα λεπτά το ρυθμό της κάνοντας μάλιστα το 15-4 με έμμεσο τρίποντο του Πάνγκος στο 6΄. Οι Καταλανοί ήταν ασταμάτητοι στο πρώτο δεκάλεπτο και το έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 27-6.

Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε λίγο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με καλάθι του Σπανούλη μείωσε σε 27-12. Μάλιστα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-27 με μια βολή του Γκος στο 14 ενώ με τρίποντο του Τουπάν έκαναν το 21-27.  Όμως και πάλι οι Καταλανοί βρήκαν τις λύσεις και έχοντας σε καλή κατάσταση τους Μπλάζιτς και Σίνγκλετον πήγαν τη διαφορά στο +10 (28-38)  όπου και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο.

Ένα καλάθι του Σπανούλη έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 38-30. Η Μπαρτσελόνα με τον Σίνγκλετον πήγε τη διαφορά στο +13 (43-30 στο 24΄). Μάλιστα ο Χάνγκα με δίποντο έκανε το 50-36 στο 26΄. Οι Καταλανοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και ο Σεραφέν με δίποντο έκανε το 59-43 στο 32΄, ενώ ο Πάνγκος με καλάθι έκανε το 63-45 στο 34ο λεπτό του ματς.  Η Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε εκεί και με δίποντο του Χάνγκα έκανε το 67-46 στο 37ο λεπτό του ματς. Το ματς δεν άλλαξε και έτσι η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από το ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-27, 28-38,  43-55,  55-76