Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 85-88 (76-76 κ.α.): Απόδραση από το Κάουνας και 5η σερί νίκη!

Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Ζαλγκίρις στην παράταση και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν τη φετινή Euroleague με 0-2 αλλά έκτοτε τρέχουν ένα νικηφόρο σερί, το οποίο δεν σταμάτησε ούτε στο Κάουνας. Μολονότι οι παίκτες του Πέσιτς έχασαν διαφορά 12 πόντων (ήταν μπροστά με 69-57 στο 34’) στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να λυγίσουν τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ισοφάρισε σε 76-76 με κάρφωμα του Ουάιτ, ενώ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Ντέιβις, όμως, ήταν άστοχος από την κορυφή της ρακέτας.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 12/ 23 τρίποντα, δέχθηκαν μόλις 9 πόντους κι ανάγκασαν τη Ζαλγκίρις να παραμείνει δίχως νίκη στην έδρα της (0-4).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76 (κ.α.), 85-88.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Μπάσκετ Γυναικών: Εύκολα πήγε τη σειρά σε πέμπτο ματς ο Παναθηναϊκός
Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα