O Τζάκσον «έσωσε» την Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ «πήρε» το «θρίλερ» με την Μπάμπεργκ επικρατώντας 90-88 χάρη στον Πιερ Τζάκσον που «μίλησε» στο τέλος.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Μπάμπεργκ. Η «ομάδα του Λαού» νίκησε με 90-88 για τη 17η αγωνιστική της Euroleague, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη-θρίλερ και ανέβηκε στο 9-8. Αντίθετα η Μπάμπεργκ υποχώρησε στο 6-11 μετρώντας πέντε σερί ήττες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα (12-9) στο 5' αλλά ο Μούσλι κρατούσε τους Γερμανούς στο παιχνίδι και με τρία σερί τρίποντα έκανε το 20-25 του ημιχρόνου.

Η Μακάμπι ξεκίνησε πάλι δυνατά το δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Xίκμαν με τα τρία σερί τρίποντα έβαλε την Μπάμπεργκ σε θέση οδηγού (69-75, στο 32'). Τρία λεπτά όμως πριν τη λήξη ο Τζάκσον μείωσε σε 85-87, στη συνέχεια πέτυχε τρίποντο και τελικά η Μακάμπι επικράτησε με 90-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-41, 65-64, 90-88

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ