Παναθηναϊκός – Ζιέλονα Γκόρα 82-51: «Πράσινη» καταιγίδα και πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός νίκησε πανεύκολα την Ζιέλονα Γκόρα στο ΟΑΚΑ 82-51 και προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Πλέον οι «πράσινοι» στον τελευταίο αγώνα της πρώτης φάσης, με την Ζαλγκίρις εκτός έδρας (17/12) θα προσπαθήσουν να πάρουν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους τη φετινή σεζόν, η οποία αν έρθει, θα τους δώσει και την τρίτη θέση του γκρουπ.

Το παιχνίδι αντέχει σε κριτική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε καλή άμυνα κι επέτρεψε στους αντιπάλους του να σκοράρουν 23 πόντους. Ωστόσο το «τριφύλλι» σ’ έναν ακόμα «τελικό» φέτος έδειξε πανέτοιμο και πανηγύρισε μία νίκη που χρειαζόταν απαραιτήτως.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νικ Καλάθης σε μία από τις καλύτερες –αν όχι την καλύτερη- εμφανίσεις του μετά την επιστροφή του στον Παναθηναϊκό, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να έχει ανοίξει, πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής, οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Παπαγιάννης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αποφασισμένη να παλέψει εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ η Ζιέλονα Γκόρα και το κατάφερε όσο όμως της το επέτρεψε ο Παναθηναϊκός. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τους φιλοξενούμενους να κοιτούν στα μάτια τους «πράσινους», κυρίως λόγω της κακής άμυνας των τελευταίων. Μάλιστα στο 8’ προηγήθηκαν 19-18 αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του «Σάλε» ξύπνησε και κατόρθωσε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-23.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εξέλιξη του δεύτερου κομματιού του αγώνα. Με «όπλο» την σφιχτή άμυνα που βελτιώθηκε πολύ, αλλά και τον πλουραλισμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει… Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος το «τριφύλλι» είχε μοιράσει 16 ασίστ, ενώ είχε μαζέψε 22 ριμπάουντ έναντι δώδεκα των αντιπάλων του. Κάπως έτσι ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 47-33 και το νερό είχε μπει στο αυλάκι.

Με ρεσιτάλ του Νικ Καλάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Διαδοχικοί πόντοι του διεθνούς γκαρντ εκτόξευσαν την διαφορά ακόμα και στο +25 (63-38), για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 67-47. Τα πάντα είχαν τελειώσει και το τελευταίο μέρος του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκε την ευκαιρία για ορισμένα πειράματα, ενώ έβαλε στο παιχνίδι και τους Χαραλαμπόπουλο, Παπαγιάννη, με τον κόσμο να επικροτεί αυτή την κίνηση του «Σάλε» αποθεώνοντας τους πιτσιρικάδες. Η διαφορά συνέχιζε πάντως να… ανεβαίνει για να διαμορφωθεί το τελικό 82-51 που στέλνει τον Παναθηναϊκό στο Top 16.

Δεκάλεπτα: 26-23, 47-33, 67-47, 82-51

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 9 (2), Ραντούλιτσα 6, Φελντέιν 8 (1), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 14 (1), Καλάθης 18 (3), Παπαγιάννης 1, Κούζμιτς 8

Ζιέλονα Γκόρα (Σάσο Φιλιπόφσκι): Μποστ 5, Ρέινολντς 8 (2), Σέβτσικ 6, Πόνιτκα 2, Πόνιτκα Ματ. 11 (1), Γκρουσέτσκι, Χρίτσανιουκ 5, Ζαμόισκι 3 (1), Μπορόβνιακ 3, Κόζαρεκ 8 (1)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!