Σαλόν Σαονέ: «Διπλό» στην Πολωνία (video)

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, και δεύτερη συνολικά φέτος, πανηγύρισε στην Πολωνία η Σαλόν Σαονέ, επικρατώντας με 76-70 της Πρόκομ.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν και τις τελευταίες ελπίδες τους για πρόκριση στο Top 16, μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 20-13 στο 10’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Οι Γάλλοι βρήκαν άμεσα τα πατήματά τους, έκαναν την ανατροπή κλείνοντας το ημίχρονο με 37-34 και επιχείρησαν να εδραιώσουν την κατάκτηση του ροζ φύλλου στην επανάληψη, χωρίς όμως επιτυχία. Η Πρόκομ έκανε την αντεπίθεσή της, πέρασε μπροστά με 54-51 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και αντέδρασε στο νέο ξέσπασμα των αντιπάλων της, όταν ξέφυγαν με 64-58 στο 35’, μειώνοντας σε 66-64 τρία λεπτά αργότερα. Πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι, όμως, έβαλαν τα κρίσιμα σουτ στο φινάλε και πανηγύρισαν το «διπλό».

Δεκάλεπτα: 20-13, 37-34, 54-51, 70-76.
Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 11 (1), Βίτκα, Μπλάσινγκεϊμ 12 (3), Άκερ 2, Μαχάλμπασιτς 8, Πονίτκα 4, Κοσζάρεκ 14 (2), Σζτσότκα 2, Χρίκανιουκ 17.
Σαλόν Σαονέ (Μπενιό): Τσικαμπού 8, Λανγκ 5 (1), Αμπουντού 8, Λοβερνιέ 3 (1), Σιλμπ 15 (1), Μπαπτίστ Αντόλφ, Ρας 18 (5), Ουίλιαμς 6, Εφτίμοφ 13 (3).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)