Eurobasket 2022: Η Τσεχία το πρώτο εμπόδιο της Εθνικής στο Βερολίνο - Άνετα το Ισραήλ
FIBA Basketball

Eurobasket 2022: Η Τσεχία έκανε το χρέος της και επικράτησε άνετα του Ισραήλ (88-77), για να βρεθεί πρώτη στον δρόμο της Εθνικής μας στο Βερολίνο στη φάση των «16»!

Η Τσεχία πήρε τη νίκη επί του Ισραήλ και θα βρεθεί πρώτη στα ελληνικά μονοπάτια.

Οι Τσέχοι με 88-77 τερμάτισαν 4οι στον Όμιλο της Πράγας και τα χιαστί τη φέρνουν πρώτη αντίπαλο της Ελλάδας στα νοκ-άουτ στο Βερολίνο την Κυριακή (11/9). Οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν για τρίτη φορά σε διάστημα 4 ετών, αυτή τη φορά για τρίτη διαφορετική διοργάνωση.

Οι Τσέχοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Χουρμπάν που πέτυχε 25 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ακολούθησαν οι Βέσελι και Σατοράνσκι με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από το Ισραήλ ο Μαντάρ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ 15 είχε ο Γκινάτ. Σε ρηχά νερά ο Αβντίγια που σταμάτησε στους 12 πόντους έχοντας όμως 36:39 λεπτά συμμετοχής.

Η Τσεχία κρατούσε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα για να προηγηθεί με 26-17 στο 10ο λεπτό στην Πράγα. Με ένα ακόμα πιο δυναμικό δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των Τσέχων εκτοξεύτηκε για να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-37.

Οι Ισραηλινοί έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να απειλήσουν την Τσεχία φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής. Διατηρώντας μικρό προβάδισμα η γηπεδούχος Τσεχία έκλεισε το δεκάλεπτο στο 67-62.

Η τελευταία περίοδος δεν επιφύλασσε εκπλήξεις με την Τσεχία να ανεβάζει στροφές και να επιβάλει ξανά τον ρυθμό της για να πανηγυρίσει και επίσημα την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 53-37, 67-62, 88-77

Παναθηναϊκός AKTOR: Επικό βίντεο από τα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ - «Ποιος; Εσύ!»
Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου