Eurobasket U18: Με το δεξί η Εθνική Νεανίδων - Επικράτησε της Λετονίας στην πρεμιέρα
INTIME

Με νίκη συνοδεύτηκε η πρεμιέρα της Εθνικής Νεανίδων στο Eurobasket U18, επικρατώντας της Λετονίας με 75-64.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό U18 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης η Εθνική Νεανίδων επικρατώντας στην πρεμιέρα της Λετονίας με 75-64 μετά από εξαιρετική εμφάνιση.

Η Εθνική Νεανίδων παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη σε σχέση με τα φιλικά και με όπλο την άμυνα, αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε στην νίκη.

Οι διεθνείς μπορεί να βρέθηκαν πίσω με 7-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά γρήγορα βρήκαν ρυθμό και με όπλο τα τρίποντα πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Κελεμένη, Μπαξεβάνου και Δαμουλάκη ήταν εύστοχες από την γραμμή των 6,75μ. με την Ελλάδα να παίρνει το προβάδισμα με 22-11 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 4/8 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, ωστόσο ο τραυματισμός της Σταμούλου (11’’41’’) στο γόνατο σόκαρε τις διεθνείς. Η Λετονία εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να περάσει μπροστά με 30-29 (17’ 30’’).
Η Εθνική Ομάδα όμως συνήλθε γρήγορα και έκανε δυναμική επιστροφή τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2, με την Κατερίνα Μπαξεβάνου με μακρινό τρίποντο να κάνει το 40-32 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ξεφεύγοντας με 15 πόντους (54-39, 26’ 30’’), με την Σοφία Κελεμένη να προφέρει βοήθειες και την Κούπερ να κερδίζει πολλές μάχες

Η Λετονία προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 57-52 με τρεις βολές της Τομασίσκα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Ελλάδα όμως είχε απάντηση… Η Σταματάκη έδωσε βοήθειες και με δύο βολές της Δαμουλάκη η διαφορά πήγε στο +11 (69-58, 37’30’’).  Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη με 75-64.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Κούπερ 6, Δαμουλάκη 17(1), Κελεμένη 21(5), Παλάσκα, Σταματάκη 5, Αλεξιά 2, Μπαξεβάνου 8, Χριστάκη 5, Σταμούλου 3(1), Βασιλείου 8.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ