Τσεχία - Εσθονία 80-57: Με στιλ και… Σιλμπ! (video)

Ιδανικό ξεκίνημα για την Τσεχία στο Ευρωμπάσκετ, καθώς νίκησε εύκολα την Εσθονία 80-57 για τον τέταρτο όμιλο…

Οι Τσέχοι οι οποίοι θα επιδιώξουν να αποτελέσουν την ομάδα-έκπληξη του τουρνουά «καθάρισαν» το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο και μέχρι το ημίχρονο είχαν κλειδώσει τη νίκη (43-24).

Στη συνέχεια βρήκαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα κόντρα σε μία πάρα πολύ αδύναμη ομάδα.

Ο Αμερικανός με τσέχικο διαβατήριο Μπλέικ Σιλμπ, σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ ο Βέσελι πρόσθεσε 16.

Για τους ηττημένους διασώθηκε ο Βένε της Ζαλγκίρις ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18.

Δεκάλεπτα: 18-9, 43-24, 64-35, 80-57

Τσεχία: Μπέντα 8 (2), Άουντα 3, Πούμπρλα 5, Χρούμπαν 4, Σατοράνσκι 7, Βελς 5, Χούσκα 2, Μπάρτον, Γέλινεκ 11 (1), Σιρίνα 5 (1), Σιλμπ 14 (2), Βέσελι 16

Εσθονία: Βέιντεμαν 10 (2), Σοκ Τ. 2, Ντόρμπεκ, Σοκ Σ. 3, Ταλτς 6, Άρμπετ 4, Κέεντους 2, Βένε 18 (1), Κάνγκουρ 8 (1)

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι