Basket League: Νίκη-ελπίδα για το Λαύριο (Video)
Intime

Basket League: Σπουδαία επικράτηση για το Λαύριο που επιβλήθηκε 81-70 του Άρη και βλέπει με αισιοδοξία την παραμονή του.

Πάση θυσία νίκη ήθελε το Λαύριο κόντρα στον Άρη, για να ελπίζει στην παραμονή του στην Basket League. Και το κατάφερε να την πάρει, δείχνοντας να θέλει περισσότερο ματς απ’ όσο οι Θεσσαλονικείς που γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Αυτή τη φορά με 81-70.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άρχισαν καλά το ματς διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα. Στην τελική ευθεία της πρώτης περιόδου όμως, το Λαύριο με σερί τρίποντα πέρασε μπροστά με 22-15. Οι Θεσσαλονικείς με 0-4 έστειλαν το ματς στο δεκάλεπτο με 22-19.

Οι γηπεδούχοι είχαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Φτάνοντάς την στα όρια της διψήφιας. Αλλά ο Άρης με καλό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο μείωσε σε 40-37.

Παρά τη μικρή απόσταση, το Λαύριο δεν αγχώθηκε κι έδειξε αποφασιστικότητα. Με σερί 10-2 οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 55-45, ο Άρης μείωσε με σερί 0-6 σε 55-51, για να φτάσει το ματς στο 30’ με το Λαύριο στο +11 με 62-51 μετά από δικό του 7-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης μείωσε μέχρι τους 7 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος. Δεν μπορούσε να απειλήσει όμως, καθώς το Λαύριο είχε τον έλεγχο της κατάστασης και τελικά επικράτησε 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι