Περιστέρι-Ολυμπιακός: Έξαλλος ο Μπαρτζώκας στους διαιτητές με 16-28 βολές: «Πόσες θα σουτάρουν;»

Η έκρηξη του Μπαρτζώκα για τις βολές στο Περιστέρι-Ολυμπιακός και οι καθοριστικές φάσεις για τις οποίες φώναζε ο Βασίλης Σπανούλης.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στο Περιστέρι και τον Ολυμπιακό, το οποίο καθορίστηκε από ένα καλάθι του Ουόκαπ στην εκπνοή.

Ωστόσο, υπήρχαν και αρκετές διαιτητικές αποφάσεις που επηρέασαν το παιχνίδι και ίσως να στέρησαν την ευκαιρία από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Αρχικά, στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 37-33, ο Μπίλαν πέτυχε καλάθι δεχόμενος και το φάουλ από τον Πάπα, ο οποίος ήταν εντός του ημικυκλίου της ρακέτας. Οι διαιτητές μέτρησαν το δίποντο, αλλά έδωσαν επιθετικό φάουλ και δύο βολές στον Πάπα. Έτσι το σκορ έγινε 39-35, αντί να είναι 39-33 και να έχει μια έξτρα βολή ο Μπίλαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν κι άλλες φάσεις που έκαναν έξαλλο τον Σπανούλη, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή. Λεπτομέρειες που μπορεί να έκαναν τη διαφορά σε ενα ματς που κρίθηκε στον πόντο.

Παράπονα είχε όμως και ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Όχι από τους παίκτες του, αλλά από τους διαιτητές. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 4ο δεκάλεπτο σε ένα καθαρό κερδισμένο φάουλ του Μπίλαν, γύρισε έξαλλος προς τους ρέφερι (και όπως μετέφερε ο ρεπόρτερ της ΕΡΤ) λέγοντας: «Πόσες βολές θα σουτάρει σήμερα το Περιστέρι;».

Εκείνη τη στιγμή πάντως οι βολές ήταν 16-28 υπερ του Ολυμπιακού και συνολικά στο τέλος του αγώνα 18-28.