Λαύριο - Παναθηναϊκός 84-86: Τραγική εικόνα με τον Λι «σωτήρα» (video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο Λαύριο, ξέχασε να παίξει άμυνα και έσωσε τη νίκη με τον Πάρις Λι (22 πόντους, 7 ασίστ) να βάζει το νικητήριο καλάθι.

H ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, χωρίς τους Ουόλτερς, Μαντζούκα, Γκριγκόνις και Μποχωρίδη, κινδύνεψε με μέγα κάζο στο Λαύριο, αλλά η εμφάνιση του Πάρις Λι και το νικητήριο καλάθι που πέτυχε, έδωσαν στους «πράσινους» τη νίκη με 86-84.

Ωστόσο, η εικόνα συνεχίζει να προβληματίζει και δημιουργεί πολλά ερωτήματα για την κατάσταση στον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το μόνιμο και αδικαιολόγητο πρόβλημα του φετινού Παναθηναϊκού από την αρχή της χρονιάς παρουσιάστηκε και στο Λαύριο. Οι «πράσινοι» μπήκαν ξανά με απαράδεκτη νοοτροπία στο παρκέ, ξέχασαν πως οφείλουν να παίζουν και άμυνα και βρέθηκαν γρήγορα στο -10 από το ανταγωνιστικό Λαύριο (25-15 στο 9'). Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην αντίπαλη ρακέτα, με τον Φλαγκ να έχει 10 πόντους με 5/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Ντουέιν Μπέικον μετά από 7 λεπτά στην πρώτη περίοδο που δεν έγραψε τίποτα στη στατιστική του (ούτε προσπάθεια για σουτ) ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο με δύο σερί τρίποντα για να μαζέψει τη διαφορά. Με τρίποντα του Λι ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά προβάδισμα στο 17', αλλά οι παίκτες του Ράντονιτς δεν έβαλαν μυαλό. Αδράνησαν στην άμυνα εκ νέου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 42-39. Διάστημα όπου δέχθηκαν 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα τους, η οποία έμοιαζε ελεύθερη διάβαση σε πολλές περιπτώσεις.

Ανάλογο ήταν και το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Με καμία διάθεση για άμυνα και με ατομικές ενέργειες από τους Λι και Μπέικον κατά κύριο λόγο, ο Παναθηναϊκός δεν «καθάριζε» το ματς. Το Λαύριο έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος και ο Πάρις Λι τελικά έσωσε τα προσχήματα με δύσκολη προσπάθεια στο τέλος του αγώνα για το τελικό 84-86.

Δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1), Κόουλ 21 (5), Λάνγκεβιν 17 (8 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4, Νικολαΐδης 2, Ρεμί 4, Ζάρας, Κουζέλογλου, Γερομιχαλός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Λι 22 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (6 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 10 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6/9 τρίποντα), Πονίτκα 11 (1), Γκουντάιτις 6

«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν
Euroleague Final Four 2024: «Τώρα είναι η σειρά μας να το πάρουμε» - Το αφιέρωμα στον Ολυμπιακό
Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδας!