Ιωνικός-Καρδίτσα 78-71: Βήμα παραμονής με Μαυροκεφαλίδη-Λέισι!
In Time

Ο Ιωνικός με εξαιρετική εμφάνιση των Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Νταβόντε Λέισι επικράτησε (78-71) της Καρδίτσας για την 11η αγωνιστική της Basket League

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Basket League έκανε ο Ιωνικός που επικράτησε (78-71) της Καρδίτσας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο κλειστό του «Πλάτωνα», στο «ντεμπούτο» του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της Καρδίτσας.

Οι παίκτες του Ιωνικού μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 14-0 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου προηγήθηκαν με 28-13 (στο 10’) βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Μαυροκεφαλίδης, ο Λέισι και ο Κάπελαν διατηρούσαν μια απόσταση (43-32 στο 20’) από τη Θεσσαλική ομάδα που απειλούσε μόνο με τους Πριτζέτ και Γκάμπροβσεκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς ο Ιωνικός είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (60-49 στο 29’).

Η Καρδίτσα προσπάθησε πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και μείωσε στην τελευταία περίοδο στο -3 (70-67 στο 37’), αλλά εκεί Λέισι και Μαυροκεφαλίδης πέτυχαν κρίσιμους πόντους οδηγώντας τον Ιωνικό στη νίκη την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ανοικτά σουτ, αλλά ήταν άστοχοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χόκινς 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέισι 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάπελαν 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νούνιεζ 7 (7 ριμπάουντ), Σίμονς 6 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Παρκς 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 8 (1), Πριτζέτ 14 (6/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 8 (1), Αγραβάνης 10 (3/9 σουτ, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Τσούκας, Γουέστ 6 (3/8 σουτ), Γκάμπροβσεκ 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ).