Ιωνικός-Ολυμπιακός 81-107: Κακός για ένα ημίχρονο, ξέσπασε στο δεύτερο με 100άρα (video)

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ιωνικό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε επίδειξη δύναμης και έκανε το 5 στα 5 στη Basket League.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση (24 πόντους με 8/8 σουτ και 6/6 βολές, αλλά και 8 ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός επικράτησε με 107-81 του Ιωνικού και συνεχίζει αήττητος στη φετινή Basket League μετά από 5 αγωνιστικές.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά φαίνεται πως είχαν μείνει στην ήττα από τη Βαλένθια, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι και τις αρχές της 3ης περιόδου (51-53).

Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και καθάρισε με χαρακτηριστική ευκολία την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Μπέμπης, Σίμονς 13 (4), Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Χόκινς 17 (3), Λέισι 13 (2), Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 6 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λότον 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1), Κάναν 15 (2), Φάλ 8, Βεζένκοβ 24 (2), Παπανικολάου 10 (2), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10 (2), Πάπας 3 (1), Σλούκας 7 (1), Μπόλομποϊ 9, Πίτερς 7 (1), ΜακΚίσικ.

Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής