ΠΑΟΚ-Άρης 88-66: Αφεντικό στην πόλη!
In Time

Ο ΠΑΟΚ έκανε «επίδειξη δύναμης» (88-66) απέναντι στον Άρη με πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Χαντς και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία διαλύοντας (88-66) τον Άρη και έδειξε ποιο είναι το αφεντικό στη Θεσσαλονίκη! Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και ηγέτη τον Τζέιλεν Χαντς η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε «επίδειξη δύναμης» στο δεύτερο ημίχρονο ρίχνοντας από πολύ νωρίς στο... καναβάτσο τον Άρη. Μοναδικός διασωθής για τους «κίτρινους» ο Τσέβεζ Γκούντγουιν.

Οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους και πήραν τα «ηνία» στο σκορ (5-12 στο 5'). Ο «δικέφαλος» είχε καλύτερη νισορροπία στο παιχνίδι του και ήταν πιο δημιουργικός με αποτέλεσμα να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια (21-21 στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ντάρκο-Κέλι που επανήλθε από τον τραυματισμό του και ο Βασίλης Χρηστίδης έδωσαν λύσεις και «αέρα» 9 πόντων (35-26) στους γηπεδούχους. Με τους Χαντς, Χρηστίδη και Ντάρκο-Κέλι να σκοράρουν ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (47-35, στο 20’), καθώς αξιοποίησε στο έπακρο τα οκτώ λάθη του αντιπάλου, ενώ σούταρε με 73% στα δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βασίλη Τολιόπουλο να μπαίνει δυνατά ο Άρης επέστρεψε μειώνοντας στους 4 πόντους (50-46 στο 25’). Όμως, εκεί η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και με καλάθια που βρήκε από τους Πόλι, Χρηστίδη και Χαντς έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +15 (65-50, στο 30’) και το γήπεδο που γέμισε από τους φίλους του «δικεφάλου» πήρε... φωτιά!

Στην τελευταία περίοδο δύο τρίποντα του Τζέιλεν Χαντς και άλλο ένα του Γιώργου Καμπερίδη ανέβασαν τη διαφορά στο +21 (81-60) δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσολάκος.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιλι 5 (1/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μαργαρίτης 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σαλούστρος 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάρκο-Κέλι 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Τσιακμάς 1, Χαντς 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα), Καμπερίδης 3 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 3 (1), Γκούντγουιν 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Νότεϊ 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νετζήπογλου 6, Χάγκινς 12 (3/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σανόγκο 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 10 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας 6, Καββαδάς 2, Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός