Λαύριο-Κολοσσός 81-84: Ανατροπή με υπογραφή Μομίροφ και νέο βήμα τετράδας

Θρίαμβος στο Λαύριο για τον Κολοσσό, που ανέβηκε στις 12 νίκες και συνεχίζει με στόχο την τετράδα της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League

Μεγάλη νίκη για τον Κολοσσό στο Λαύριο με ανατροπή και το 81-84!

Με αυτή τη νίκη ο Κολοσσός ανέβηκε στο 12-8, παραμένοντας σταθερά στην 3η θέση, ενώ το Λαύριο υποχώρησε στο 7-13 έχοντας τους ίδιους βαθμούς (27) με τους Περιστέρι και Λάρισα στις θέσεις 7-9.

Για τους ηττημένους ο Κακλαμανάκης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι νικητές είδαν τον Τζόρνταν Φλόιντ να σκοράρει 20 πόντους, ενώ καθοριστικά ήταν τα δυο σερί τρίποντα του Στέφαν Μομίροφ που έδωσαν τη νίκη στους Ροδίτες.

Ο αγώνας

Το Λαύριο μετά την ήττα κι από την ΑΕΚ αναζητούσε την πολυπόθητη νίκη απέναντι στον Κολοσσό και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Το 4ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4π. Και το 8-4, διαφορά που δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Ροδίτες επανήλθαν με το 13-13 στο 6’. Το ρεσιτάλ του Κακλαμανάκη στη ρακέτα με 10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και τα 4/6 τρίποντα διατήρησαν τα ηνία του αγώνα στο Λαύριο με το 24-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε άλλη μία ισοπαλία, αφού το προβάδισμα των γηπεδούχων εξανεμίστηκε και πάλι με το 29-29 στο 14’. Με έξι προσωπικούς και αναπάντητους πόντους ο Τζόρνταν Φλόιντ πέρασε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (29-35), όμως τα μεγάλα σουτ των «μεταλλωρύχων» έκανα το 43-41 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το επιθετικό ξέσπασμα για την ομάδα του Σερέλη συνεχίστηκε, για να φτάσει στο +9 στο 34’. Οι παίκτες του Καντζούρη μείωσαν αλλά το Λαύριο είχε λύσεις και έμεινε μπροστά με 3 στο 30ο λεπτό στα Μεσόγεια (64-61).

Το τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε... Ο Σλαφτσάκης μείωσε στον πόντο όμως και πάλι οι Λαυριώτες βρήκαν τρόπο να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφορά στο +9 (72-63). Με ένα σερί 7-0 το ματς παρέμεινε ροντέο με το 72-70 6’ πριν το φινάλε. Το 10-0 του Κολοσσού στα τελευταία λεπτά και τα δυο κρίσιμα τρίποντα του Μομίροφ έφεραν μπροστά την ομάδα της Ρόδου για το 79-82 22” πριν τη λήξη. Το Λαύριο πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη και επέτρεψε στον Κολοσσό να φύγει από τη λαυρεωτική με το ροζ φύλλο αγώνα για το τελικό 81-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84