Απόλλων Πάτρας-Λαύριο 72-62: Βήμα παραμονής για τους Αχαιούς

Σημαντική νίκη για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Απόλλων Πάτρας επικρατώντας του Λαυρίου με 72-62

Ξέσπασε στο Λαύριο ο Απόλλων Πάτρας με 72-62 μετά την ήττα από τον Ηρακλή στην προηγούμενη αγωνιστική του υποχρέωση στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία της Stoiximan Basket League.

Πλέον οι Πατρινοί πήγαν στο 6-12 στη σεζόν και οι Λαυριώτες, που πήγαν στην Πάτρα χωρίς τον Σερέλη (χρέη προπονητή ανέλαβε ο Σάββας Καμπερίδης) στο 7-11 (παραμένουν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σίμονς με 20 πόντους και 6 ασίστ ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Τσαλμπούρης με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Λαυριώτες ο Σάβατζ είχε 12 πόντους και ο Νικολαΐδης 11.

Ο αγώνας

Οι Αχαιοί μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» στο παρκέ της Περιβόλας. Με επιθετικό πλουραλισμό και τον Σίμονς σε εξαιρετική βραδιά (8π στο 1ο δεκάλεπτο) κατάφεραν να χτίσουν εύκολα μία διαφορά 13 πόντων, όταν στην αντίπερα όχθη το Λαύριο δεν έβρισκε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση (25-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με τη διαφορά να παραμένει σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Ο Τσιάκμας ευστόχησε με το λέι-απ στο 18’ για να δώσει στον Απόλλωνα προβάδισμα 21 πόντων(39-18)! Κακλαμανάκης και Ουίλιαμς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, για να πάνε στα αποδυτήρια με το 41-23.

Στην επανάληψη, το Λαύριο είχε μπροστά του ένα «βουνό» να ανέβει και δεν τα κατάφερε, αφού το επιθετικό ρεσιτάλ των Πατρινών είχε θέσει ισχυρές βάσεις για την 6η νίκη στο πρωτάθλημα. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους και ουσιαστικά δεν υπήρξε απειλή για τον Απόλλων.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 64-45, 72-62

Πετρούνιας: «Με δανεικά στο Παγκόσμιο του 2014»
Παναθηναϊκός: Παρελθόν ο Τερίμ, αναλαμβάνει ο Κόντης
Champions League: Ο Λένι Κράβιτς στο σόου του τελικού
Τένις: Ήττα με ανατροπή για τον Τσιτσιπά στη Ρώμη