Ιωνικός-Κολοσσός 86-84: «Εφτάψυχος» Ιωνικός λύγισε τους Ροδίτες

Εφτάψυχος Ιωνικός φώναξε «παρών» στον αγώνα της παραμονής στην Stoiximan Basket League υποτάσσοντας τον Κολοσσό με 86-84

Στο κλειστό του Πλάτωνα άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής δράσης με τους Νικαιώτες να υποδέχονται τον Κολοσσό σε εξ αναβολής υποχρέωση.

Ο Ιωνικός μετά την ανακοίνωση ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή στην κατηγορία τήρησε την υπόσχεσή του και κοίταξε στα μάτια τον φορμαρισμένο Κολοσσό, έχοντας μόλις οκτώ παίκτες διαθέσιμους.

Στο 10-8 υποχώρησε ο Κολοσσός. Στο 4-14 ο Ιωνικός των πολλών προβλημάτων. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Ντάνιελ Χάμιλτον με 24 πόντους ενώ για τον Κολοσσό Μίλερ και Γουίλιαμς ηγήθηκαν στο σκοράρισμα με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Με τον Άγγελο Τσίκληρα στον πάγκο ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 12-2 για το 24-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ με τους Μίλερ και Χάμιλτον να ηγούνται επιθετικά των ομάδων τους για το 45-46 του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και κατάφερε να χτίσει προοδευτικά ένα προβάδισμα με τον Φλόιντ να στέλνει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση τους φιλοξενούμενους στο +8 (64-72), όταν στο ρολόι συμπληρώθηκαν τα 30 λεπτά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζόλος με 3/3 κρίσιμα τρίποντα μηδένισε τη διαφορά για να μετατρέψει το ματς σε απόλυτο ντέμρπι στη Νίκαια (73-75 στο 33’). Ο Χάμιλτον με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε το μομέντουμ και το προβάδισμα στον Ιωνικό (79-78). Οι Ροδίτες δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και κάπως έτσι ο ψυχωμένος Ιωνικός φώναξε «παρών» στη μάχη της παραμονής της κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Σήκωσε το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ μετά από συγκλονιστικό τελικό
Απίστευτα πράγματα: Τούρκοι αποδοκίμασαν την αποστολή του Παναθηναϊκού, κινήθηκαν κατά Αταμάν!