Ιωνικός-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 61-68: Δια πυρός και σιδήρου με Παπαγιάννη και Μαντζούκα (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός με ανορθόδοξα σχήματα λόγω των σημαντικών απουσιών δυσκολεύθηκε κόντρα στον Ιωνικό, αλλά πήρε τη νίκη με πρωταγωνιστές τον εκπληκτικό Γιώργο Παπαγιάννη (20 πόντοι, 17 ριμπάουντ) και τον κομβικό Λευτέρη Μαντζούκα.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στη Νίκαια με πολλά προβλήματα λόγω της απουσίας των Νέντοβιτς, Μέικον, Παπαπέτρου και Γιόβιτς για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Έχοντας δηλαδή 8 παίκτες της πρώτης ομάδας ενεργούς μαζί με τον Μαντζούκα, συν τους πιτσιρικάδες Αβδάλα και Δήμου για να συμπληρωθεί 10άδα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ανορθόδοξα σχήματα με τον Κασελάκη στο 2 για πρώτη φορά στην καριέρα του και τον Οκάρο Ουάιτ στο 3, ο Τζέρεμι Έβανς ήταν αρνητικός με 0/8 σουτ, αλλά ο Γιώργος Παπαγιάννης επιβεβαίωσε γιατί αποτελεί έναν από τους κορυφαίους σέντερ στην Ευρώπη. Με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ (τα 10 αμυντικά) και 3 μπλοκ σκέπασε τις μπασκέτες στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Κομβικός και ο 18χρονος Λευτέρης Μαντζούκας, ο οποίος σε 17 λεπτά είχε 8 πόντους σε κρίσιμα σημεία, έβγαλε ενέργεια και άμυνας και ο Παναθηναϊκός είχε στο +23 τον Ιωνικό όσο αυτός ήταν στο παρκέ! Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά και ο Οκάρο Ουάιτ που σταμάτησε στους 16 πόντους και τα 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κασελάκης ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε λύσεις με 7 πόντους και 6 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό εντοπιζόταν στα γκαρντ, όπου υπήρχαν μόνο οι Μποχωρίδης (με μικροπρόβλημα τραυματισμού) και Σαντ Ρος (κατ' ανάγκη). Και αυτό το πρόβλημα έγινε ξεκάθαρο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου το τριφύλλι είχε τεράστιο θέμα στην επίθεση και τη δημιουργία (1/8 τρίποντα και 7 ασίστ).

Μέχρι το 18' είχε πετύχει μόλις 27 πόντους (15 στην πρώτη περίοδο), με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να το εκμεταλλευτεί και να πάρει σε εκείνο το σημείο το μεγαλύτερό του προβάδισμα (35-27). Οι «πράσινοι» με σερί 0-8 σε λιγότερο από ένα λεπτό ισοφάρισαν, με τον Χάμιλτον να διαμορφώνει με buzzer beater το 38-35 του ημιχρόνου.

Ο Πρίφτης αναγκάστηκε να παίξει με ψηλά σχήματα λόγω των απουσιών, ωστόσο, τρεις βασικοί παίκτες στη συγκεκριμένη αναμέτρηση (Σαντ Ρος, Κασελάκης και Έβανς) είχαν 0/11 σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Παπαγιάννης (12 πόντοι) και Ουάιτ (9 πόντοι) τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα, ενώ ο Χουγκάζ έδωσε πολύτιμες λύσεις στο πρώτο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό, απέναντι στην πρώην ομάδα του (8 πόντοι και 5 ριμπάουντ σε 6:24 στο πρώτο 20λεπτο).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η διαιτητική τριάδα έδωσε μια μικρή ώθηση στον Ιωνικό για να ξαναβρεθεί στο +8 με κάποια παράλογα σφυρίγματα, ωστόσο, ο Κασελάκης άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά (7 πόντους στην περίοδο), ο Παναθηναϊκός άρχισε να βάζει τα τρίποντα (3/7 στο δεκάλεπτο), ισοφάρισε 52-52 με σερί 0-8 και προσπέρασε μετά από ώρα στη λήξη της περιόδου με τρίποντο του Μαντζούκα (54-55).

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε αυτό το προβάδισμα σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σαντ Ρος να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο ξεκίνημα με κάρφωμα, ενώ ο κομβικός Μαντζούκας με λέι απ έστειλε το «τριφύλλι» στο +5 (56-61) λίγο μετά. Με σερί 5-0 του Χάμιλτον ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 61-61, αλλά στα τελευταία 5 λεπτά οι πράσινοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, καθάρισαν τα ριμπάουν και με σημαντικά καλάθια του Οκάρο Ουάιτ έφτασαν στη νίκη με 61-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68