Λαύριο-Ολυμπιακός 72-108: Ένα (ιστορικό) δεκάλεπτο ήταν αρκετό... (photos)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 39 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και καθάρισε το ματς (72-108) με το Λαύριο για την 2η αγωνιστική της Basket League

Ένα δεκάλεπτο και μάλιστα ιστορικά καθώς έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό προκειμένου να μπορέσει να φύγει (108-72) από το Λαύριο για την 2η αγωνιστική της Basket League και πλέον προετοιμάζεται για τα ματς της Euroleague με Μπαρτσελόνα και Ζαλγκίρις Κάουνας.

Συγκεκριμένα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχαν 39 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στην όποια αντίδραση είχε το Λαύριο στο πρώτο μέρος.

Από τον Ολυμπιακό που σκόραραν και οι 12 της αποστολής, ξεχώρισε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 22 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τόμας Ουόκαπ (10π.), Μουσταφά Φαλ (12π.), Σάσα Βεζένκοφ (11π.) και Γιώργος Πρίντεζης (11π.). Από το Λαύριο των 15 λαθών και των μόλις 3 εύστοχων προσπαθειών σε 22 σουτ από τα 6.75, ξεχώρισε ο Μάρκους Λιούις με 17 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ενεργοποίησαν την άμυνά τους στη δεύτερη περίοδο, κρατώντας τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους (38-49 στο 20΄), ενώ στην τρίτη έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ και στην επίθεση. Μέσα σε ένα εκκωφαντικό οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός, έχοντας κόψει τη δημιουργία των αντιπάλων, έτρεξε επιμέρους σκορ 8-31(!), γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το 46-80 στο 28΄, μετά από τρίποντο του Λαρεντζάκη. Οι «μεταλλωρύχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο επιθετικός πλουραλισμός των «ερυθρόλευκων» ήταν... ακόρεστος, με τους Πειραιώτες να μην αγχώνονται μέχρι το τελικό 72-108.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108

ΝΒΑ: Το Κλίβελαντ προκρίθηκε στα ημιτελικά