Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Λαύριο 100-72: Βαρβάτος και ωραίος για το 40ό τρόπαιο (video+photos)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Λαύριο: Αφιονισμένοι οι παίκτες του Όντεντ Κάτας, διέλυσαν το Λαύριο, έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Basket League και οδεύουν για το 40ό Πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρονιά και ετοιμάζεται να φτάσει στο 40ό πρωτάθλημα της Ιστορίας του.

Οι «πράσινοι» με τρομερή εμφάνιση και κορυφαίο τον εντυπωσιακό Ιωάννη Παπαπέτρου, επικράτησαν 100-72 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Basket League. Μπήκαν στο παρκέ με το πόδι στο... γκάζι, ξεκίνησαν με 15-0 και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω.

Με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, να κάνει μαγική εμφάνιση και να παίζει στα όρια του triple double, καθώς σε μόλις 21 λεπτά είχε 13 πόντους, 13 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του το Λαύριο, παρουσιάστηκε «άδειο» και κουρασμένο από την υπερπροσπάθεια κόντρα στον Προμηθέα και δεν μπόρεσε να αντισταθεί παρά μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και στο τέλος που το ματς είχε κριθεί.

Η εξέλιξη του τελικού

Με το Λαύριο να έρχεται από μία θριαμβευτική, αλλά και επίπονη ανατροπή επί του Προμηθέα (έκανε το 0-2, 3-2 και προκρίθηκε στον τελικό), αλλά και τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να μπαίνουν αφιονισμένοι στο παρκέ μετά από περισσότερο από μια εβδομάδα απραξίας, το πρώτο 5λεπτο ήταν ένας «πράσινος» μονόλογος.

Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι (8 πόντους σε αυτό το διάστημα) και τον Παπαπέτρου να μοιράζει τη μία ασίστ μετά την άλλη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 15-0 και έδειξε τις άγριες διαθέσεις του. Το Λαύριο σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 5' και 40'' με τον Ντέιβις, αλλά ήταν άστοχο απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του Τριφυλλιού στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 24-8 με 4 συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου και 2 του Μακ η διαφορά έφτασε στο μέγιστό της στο πρώτο μέρος (30-8 και λίγο αργότερα 33-11). Το Λαύριο ωστόσο, ξύπνησε επιθετικά και πέτυχε 5 συνεχόμενα τρίποντα και συνολικά 7 στην περίοδο, πετυχαίνοντας 26 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τη διαφορά του χάρη στον εκπληκτικό Ιωάννη Παπαπέτρου ο οποίος μέτρησε στο ημίχρονο 8 πόντους, 12 ασιστ και 5 ριμπάουντ! Με το σκορ να κλείνει στο +18 (52-34) για το Τριφύλλι.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο ξεκίνημα του δευτέρου, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εντυπωσιακό σερί (13-0) έφτασε τη διαφορά σε επίπεδα 30+ πόντων και ουσιαστικά καθάρισε από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη στον πρώτο τελικό της Basket League. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +35 για να κλείσει στο 79-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο ο Όντεντ Κάτας έκανε διάφορες δοκιμές (ο Παπαπέτρου, που ήταν σε τροχιά triple-double έπαιξε μόλις 5 λεπτά στο δεύτερο μέρος) με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 36 πόντους (91-55), πριν κλείσει το ματς στο τελικό 100-72, με τον Όγκαστ να «υπογράφει» την 100άρα με καλάθι και φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72.